Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skupina sto uprchlíků zajala 13 pracovníků OSN, chtějí je vyměnit za cestu do jiného státu

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Goma (Kongo) - Sto neozbrojených uprchlíků z Jižního Súdánu na východě Konga zajala 13 pracovníků mise OSN. Chtějí je používat jako rukojmí pro převoz do jiného státu.

Únosci požadují svůj převoz do blíže neupřesněné třetí země. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na činitele OSN působícího v oblasti.

Incident se odehrál v táboře u významného města Goma, kde od loňského srpna pobývá přibližně 530 uprchlíků z konfliktem zmítaného Jižního Súdánu.

Rukojmí vzali hlavně bývalí bojovníci někdejšího jihosúdánského viceprezidenta Rieka Machara, řekl šéf kanceláře OSN v Gomě Daniel Ruiz, podle kterého mise OSN s únosci vyjednává.

Obyvatelé tábora měsíce požadovali přesun do třetí země, ale nikdo je nechce přijmout, dodal Ruiz. Osm uprchlíků souhlasilo v pátek s návratem do Jižního Súdánu, ostatní se ale cesty zpět obávají. Zároveň si stěžují, že v konžském táboře je málo prostoru.

Loni v prosinci OSN varovala, že násilí v Jižním Súdánu může vyústit v genocidu. V důsledku nepokojů už přišly o život desítky tisíc lidí. Konflikt rovněž způsobil jednu z největších uprchlických krizí na světě a vyhnal ze země více než 1,6 milionu obyvatel.

Témata:  Jižní Súdán Kongo OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.