Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šíitští povstalci v Jemenu ve velkém používají zakázané miny

Vlajka Jemenu
Vlajka Jemenu
Foto: Pixabay

Saná/Bejrút - Šíitští povstalci z kmene Húsíů využívají v Jemenu zakázané pozemní miny, které způsobují četné ztráty mezi civilisty. Mimo jiné také brání bezpečnému návratu uprchlíků.

Upozornila na to dnes organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) s připomínkou, že dohodu o zákazu min z roku 1997 ratifikoval Jemen o rok později.

Húsíové podle HRW používají miny přinejmenším v šesti provinciích Jemenu od intervence, kterou v roce 2015 podnikla koalice vedená Saúdskou Arábií, podporující vládu nynějšího prezidenta Abdar Mansúra Hádího. Ten po protestech v roce 2012 vystřídal v čele země Sáliha.

Miny podle organizace zabily a zmrzačily stovky civilistů a narušily život v dotčených oblastech. Ohrožují lidi ještě dlouho po skončení bojů.

Konflikt mezi jemenskou vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího a menšinovými šíity trvá od roku 2014. Vládní jednotky mají nyní pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná. Dočasným sídlem vládních úřadů je proto nyní Aden.

Témata:  Jemen

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).