Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kyjev odstřihl Luhansk od elektřiny, proud dodává Rusko

Ukrajina, ilustrační foto
Ukrajina, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Kyjev - O půlnoci se Luhansk ponořil do tmy v důsledku zásahu ukrajinských energetiků, kteří se rozhodli dodávku elektřiny do půlmilionového města vypnout kvůli nesplaceným dluhům. Proud nyní musí dodávat Rusko.

Město Luhansk, které je správním střediskem samozvané Luhanské lidové republiky, zásobuje elektrárna stojící těsně za hranicí příměří, na území ovládaném ukrajinskou armádou.

Zástupce Ruska v kontaktní skupině pro regulaci konfliktu na Donbasu Boris Gryzlov dnes oznámil, že elektřinu do Luhanské oblasti bude dodávat Rusko jako humanitární pomoc.

Podle serveru Gazeta vznikla vypnutím dodávek na Donbasu krizová situace, která v případě dlouhodobějších výpadků může přerůst v nové bojové střety.

Luhanská elektrárna má pro region klíčový význam a boje se jí zatím nedotkly. Podle ukrajinských médií si obě bojující strany dosud uvědomovaly strategický význam objektu pro celou oblast.

Témata:  Luhanská lidová republika Ukrajinská krize Ukrajina Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.