Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Puč v Luhansku?Sněm rebelů potvrdil nahrazení Plotnického Pasečnikem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Luhansk - Parlament Luhanské lidové republiky dnes potvrdil výměnu v čele této oblasti na východě Ukrajiny. Podle agentury TASS sněm schválil demisi vůdce Igora Plotnického, nahradí ho dosavadní ministr státní bezpečnosti Leonid Pasečnik. Plotnickij se údajně uchýlil do Ruska.

V pátek se v Luhansku rozšířila zpráva, že Plotnickij, který odštěpeneckou republiku vedl od roku 2014, odstupuje, a to ze zdravotních důvodů. V pozadí této události je ovšem zjevně mocenský konflikt ve vedení separatistů.

Situace se vyhrotila počátkem týdne, kdy byl odvolán ministr vnitra Igor Kornet. Ten následně do Luhanska povolal své ozbrojence, kterým pomohli jejich druzi ze sousední povstalecké Doněcké lidové republiky. Ještě v úterý Plotnickij tvrdil, že má situaci pod kontrolou, ale od středy se začalo spekulovat o jeho útěku do Ruska. To Plotnickij ve čtvrtek popřel a vyzval k diplomatickému řešení krize. Obsazení Luhanska přitom označil za puč, podle Korneta šlo ale o tažení proti ukrajinským diverzantům.

Pasečnik po svém dnešním schválení úřadujícím šéfem povstaleckého regionu prohlásil, že "republika" bude pokračovat v dosavadním kurzu vnitřní i zahraniční politiky. "Nyní se budeme držet kurzu, kterého jsme se drželi během všech těch let. Je to především vazba na Ruskou federaci a věrnost Minským dohodám...," řekl Pasečnik.

Minské dohody dojednali v běloruské metropoli za zprostředkování Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) zástupci ukrajinské vlády, luhanských a doněckých separatistů a také Moskvy. Jejich cílem je dospět k mírovému vyřešení ozbrojeného konfliktu v Donbasu. Úplný klid zbraní ale dosud nenastal.

Témata:  Luhanská lidová republika Ukrajinská krize Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.