Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mélenchon se bude svých příznivců ptát, komu dají hlas. Sám to ale neprozradí

Francie
Francie
Foto: Pixabay

Paříž - Představitel francouzské krajní levice Jean-Luc Mélenchon skončil v 1. kole prezidentských voleb s 19,58 procenty hlasů těsně čtvrtý. Na rozdíl od dalších poražených ale nevyzval k podpoře centristy Emmanuela Macrona ve druhém kole. Nejprve se mají vyjádřit lidé na internetu.

Mélenchon se dnes začne po internetu ptát svých příznivců, koho budou volit v druhém kole 7. května, budou se moci vyjádřit ohledně svých preferencí až do 2. května. Ať už bude výsledek poradní ankety jakýkoli, Mélenchon podle Le Figaro sám nesdělí, komu odevzdá svůj hlas.

Podle průzkumů veřejného mínění hodlá 17 až 19 procent příznivců Mélenchonova hnutí Nepodrobená Francie (La France insoumise) hlasovat pro šéfku krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou. Tato možnost přitom podle Le Figaro v anketě chybí.

Mélenchonovi sympatizanti mohou označit možnost "zdržím se hlasování", "budu volit Emmanuela Macrona" nebo "vhodím prázdnou obálku nebo neplatný lístek".

K podpoře Macrona už kromě končícího prezidenta Françoise Hollandea vyzvali poražení uchazeči konzervativní pravice a socialistů François Fillon (v prvním kole 20,01 procenta hlasů) a Benoit Hamon (6,36 procenta hlasů).

Témata:  Marine Le Pen Francie Jean-Luc Mélenchon volby ve Francii 1 Emmanuel Macron

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 20:47

Změna zákoníku práce: Největší reforma za poslední roky je tady, od června bude řada věcí jinak

Český pracovní trh čeká od 1. června 2025 největší reforma za poslední roky. Takzvaná flexinovela zákoníku práce zavádí celou řadu novinek, které mají zpřehlednit a zjednodušit pracovněprávní vztahy. Změny se dotknou zaměstnanců i zaměstnavatelů, a to v oblasti výpovědních lhůt, zkušebních dob, pracovního volna nebo možností zaměstnávání mladistvých. Přestože cílem reformy je větší flexibilita, někteří odborníci upozorňují i na možné negativní dopady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimír Putin

Komentář

Ne partner k jednání, ale překážka k odstranění. Jak Putin vnímá Zelenského a celou Ukrajinu?

Ve světle aktuálního odmítnutí Vladimira Putina zúčastnit se jednání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Istanbulu je na místě znovu si připomenout, oč v této válce skutečně jde – a proč vůbec začala. Tento krok ze strany ruského prezidenta jen dále potvrzuje dlouhodobý postoj Kremlu. Nejde o hledání kompromisu, ale o vnucení vlastních podmínek prostřednictvím síly.