Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Afghánistánu bylo zatčeno 35 vojáků, jsou vyslýchání kvůli útoku Talibanu

Taliban, Afghánistán
Taliban, Afghánistán
Foto: www.amnesty.cz

Kábul – V Afghánistánu bylo zatčeno 35 členů ozbrojených složek. Jsou vyslýcháni v souvislosti s útokem příslušníků hnutí Taliban na afghánskou vojenskou základnu.

Minulý pátek bylo při útoku zabito nejméně 135 vojáků, dalších více než 60 bylo zraněno, sdělilo ministerstvo vnitra. Afghánský ministr obrany a náčelník generálního štábu rezignovali na své funkce.

Atentátníci přijeli ve dvou armádních vozidlech a měli na sobě vojenské uniformy. Tvrdili, že vezou zraněné vojáky, kteří potřebují okamžitou lékařskou péči. Stráž u brány je nechala projet, na prvním kontrolním stanovišti ale byli útočníci vyzváni k odložení zbraní. Po krátkém sporu tam ale zabili dva vojáky a vyrazili ke třetímu kontrolnímu stanovišti, na které zaútočili granátometem. Pak pronikli přímo na základnu.

Analytik Abdul Hamíd Safút je toho názoru, že hnutí Taliban těží z mezer při komunikaci v armádě a při ověřování minulosti rekrutů. Využívá také toho, že při výcviku nemají afghánští vojáci zbraně, aby je nemohli obrátit proti cvičitelům. Jedna americká studie poukazuje také na to, že uniformy afghánské policie i armády, dále odznaky, boty a jiné položky jsou k dostání v obchodem a u ševců.

Čtyři z deseti útočníků znali topografii základny i její zvyklosti, uvedl zdroj z bezpečnostních složek. Měli dokonce platné propustky. Věděli také, že v obvodu mezi mešitou a jídelnou platí kvůli přítomnosti zahraničních instruktorů zákaz nošení zbraní.

„Snažíme se prozkoumat všechny aspekty toho útoku, abychom mohli napravit nedostatky," řekl agentuře AFP mluvčí 209. armádního sboru, pod který základna u severoafghánského města Mazáre Šaríf spadá. „Do této chvíle bylo ve spojitosti s útokem zatčeno 35 osob od prostých vojínů po důstojníky," dodal.

Témata:  Afghanistán Tálibán terorismus

Související

Aktuálně se děje

16. června 2026 16:05

Emma Drobná prolomila mlčení o rozchodu s českým tenistou Macháčem

V Česku už se řeší možná nová známost tenisty Tomáše Macháče, zatímco na Slovensku se stále probírá jeho rozchod s tamní zpěvačkou Emmou Drobnou. Někdejší vítězka SuperStar se nejprve nechtěla vyjadřovat, ale nakonec mlčení prolomila. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Chystáte se v létě na Slovensko? Rady, které vám pomohou vyhnout se medvědům

Plánování letní dovolené na Slovensku láká tisíce turistů do nádherných pohoří, jako jsou Vysoké či Nízké Tatry, Malá Fatra nebo Slovenský ráj. Slovenská příroda je však také domovem medvěda hnědého. Vzhledem k nárůstu hlášených výskytů této šelmy v blízkosti turistických tras a vyhlášení mimořádných situací v několika desítkách okresů je nutné znát zásady bezpečného chování. Prevence je základním krokem, jak se nechtěnému střetu v lese vyhnout.