reklama

Podle agentury Reuters by nový vývoj mohl přispět ke konci politické kariéry prezidentky.  Maření vyšetřování se Rousseffová podle prokurátora Rodriga Janota dopustila tím, že v březnu jmenovala exprezidenta Luize Inácia Lulu da Silva šéfem své vlády. Tento krok napadla už dříve u Nejvyššího soudu opozice, podle níž prezidentka chce Lulu uchránit před trestním stíháním kvůli korupci a praní špinavých peněz.

Generální prokurátor v úterý také požádal o zahájení vyšetřování exprezidenta Luly a dalších tří ministrů pro podezření z korupce v kauze Petrobras. Podezření v kauze přibývají s tím, jak obvinění spolupracují s justicí výměnou za nižší tresty.

Nová podezření vyvstala po výpovědi obviněného senátora Delcidia do Amarala, podle něhož Lula i Rousseffová o korupci věděli. Amaral uvedl, že někteří členové vlády se snažili ovlivňovat soudy, aby osvobodili některé podnikatele zapletené do korupčního skandálu.

Rousseffovou čeká příští týden hlasování senátorů o jejím sesazení. Ústavní žalobu kvůli manipulacím s výsledky rozpočtu ve snaze zamaskovat rostoucí schodek před minulými volbami již schválili poslanci. Nyní se čeká na verdikt senátorů.

reklama