Manila - Peking sice čelí kritice za své aktivity v Jihočínském moři, summit zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) se však tomuto problému ve svém závěrečném komuniké téměř vyhnul.
Proti čínským umělým ostrovům a budování zbrojních kapacit na nich protestují jak Spojené státy, tak země ležící v oblasti, které si stejně jako Čína dělají na části Jihočínského moře nárok.
V původní verzi oficiálního prohlášení summitu ASEAN byly stejně jako loni zmínky o "územních požadavcích a militarizaci", které ale nakonec byly vypuštěny. Dokument zveřejnilo předsednictví až 12 hodin po skončení summitu.
Čína součástí desetičlenného sdružení není, ale jeho prohlášení bedlivě sleduje a je na ně velmi citlivá. Peking je často obviňován, že se znění závěrečných dokumentů ASEAN snaží ovlivnit ve svůj prospěch.
Dnešní prohlášení mimo jiné chválí "rostoucí spolupráci ASEAN a Číny". Z původního návrhu byly podle Reuters vynechány také zmínky o "napětí" a "eskalaci (čínských) aktivit". Dokument bez dalšího upřesnění hovoří jen o znepokojení některých lídrů "nedávným vývojem" v Jihočínském moři.
Summit ASEAN byl první významnou mezinárodní událostí, kterou hostil filipínský prezident Rodrigo Duterte. Politik, který se funkce ujal před deseti měsíci, usiluje o zlepšení vztahů s Čínou, na rozdíl od předchozí vlády, která stavěla především na dobrých vztazích s USA.
Mluvčí filipínského prezidenta agentuře AP řekl, že Dutertemu telefonoval jeho americký protějšek Donald Trump. Zdůraznil údajně, že Washington bude dodržovat své závazky plynoucí ze smlouvy o spolupráci mezi oběma zeměmi.
Témata: ASEAN, Čína, Filipíny, Čínská lidová osvobozenecká armáda
Související
12. listopadu 2022 18:00
15. listopadu 2020 9:45
18. listopadu 2018 19:53
13. listopadu 2017 11:36
13. listopadu 2017 8:04
12. listopadu 2017 12:16