Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko odmítlo předat exprezidentovi SSSR Gorbačovovi předvolání k výslechu v Litvě

Ruská vlajka
Ruská vlajka
Foto: Pixabay

Moskva - Litevský soud chce vyslechnout bývalého prezidenta SSSR Michaila Gorbačova (86) ohledně brutálního útoku sovětské armády na vilniuské televizní centrum v lednu 1991. Rusko mu ale předvolání odmítá předat.

Soud byl zahájen loni v lednu, z 65 obžalovaných jsou však přítomni jen dva. Ostatní, většinou občané Ruska, Běloruska nebo Ukrajiny, jsou souzeni v nepřítomnosti. Gorbačova soud v říjnu 2016 předvolal jako svědka.

Incident z ledna 1991, při němž zahynulo 14 lidí a 700 dalších bylo zraněno, vyvolal vlnu nevole v celém světě a urychlil proces rozpadu SSSR.

Podle agentury Interfax se Rusko odvolalo na rusko-litevskou dohodu o právní pomoci. Podle ní má stát právo pomoc neposkytnout v případě, že by to mohlo poškodit jeho suverenitu a ohrozit bezpečnost nebo je to v rozporu s jeho zákony.

Gorbačov už v lednu oznámil, že se soudu zúčastnit nehodlá. "K danému tématu nemám co dodat," řekl politik. Zda za zásah sovětských jednotek v litevské metropoli nese odpovědnost, přitom dodnes není jasné.

Témata:  Michail Gorbačov Rusko Litva

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.