Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko odmítlo předat exprezidentovi SSSR Gorbačovovi předvolání k výslechu v Litvě

Ruská vlajka
Ruská vlajka
Foto: Pixabay

Moskva - Litevský soud chce vyslechnout bývalého prezidenta SSSR Michaila Gorbačova (86) ohledně brutálního útoku sovětské armády na vilniuské televizní centrum v lednu 1991. Rusko mu ale předvolání odmítá předat.

Soud byl zahájen loni v lednu, z 65 obžalovaných jsou však přítomni jen dva. Ostatní, většinou občané Ruska, Běloruska nebo Ukrajiny, jsou souzeni v nepřítomnosti. Gorbačova soud v říjnu 2016 předvolal jako svědka.

Incident z ledna 1991, při němž zahynulo 14 lidí a 700 dalších bylo zraněno, vyvolal vlnu nevole v celém světě a urychlil proces rozpadu SSSR.

Podle agentury Interfax se Rusko odvolalo na rusko-litevskou dohodu o právní pomoci. Podle ní má stát právo pomoc neposkytnout v případě, že by to mohlo poškodit jeho suverenitu a ohrozit bezpečnost nebo je to v rozporu s jeho zákony.

Gorbačov už v lednu oznámil, že se soudu zúčastnit nehodlá. "K danému tématu nemám co dodat," řekl politik. Zda za zásah sovětských jednotek v litevské metropoli nese odpovědnost, přitom dodnes není jasné.

Témata:  Michail Gorbačov Rusko Litva

Související

Aktuálně se děje

24. dubna 2025 16:35

24. dubna 2025 11:56

Roman Červenka a nové informace o konci manželství. Co je blud a co má být pravda?

Česko během probíhajícího týdne oběhly informace o údajném rozpadu manželství Romana Červenky, kapitána hokejových mistrů světa z loňského roku. Okolnosti konce vztahu s matkou jeho syna byly nejasné. Nyní pomalu vyplouvají na povrch. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Demonstrace v Bratislavě (24.4.2025)

Slováci proti "ruskému" zákonu. Protesty po celé zemi míří na kontroverzní novelu

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.