Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Jemenu se objevily stovky případů cholery

Vlajka Jemenu
Vlajka Jemenu
Foto: Pixabay

Saná - Ve 12 provinciích na severu a západě Jemenu bylo registrováno celkem 1681 případů podezření na onemocnění cholerou. Experti mají obavy, že země zmítaná občanskou válkou stojí na prahu epidemie. Cholera se šíří velmi rychle hlavně v oblastech s nízkou úrovní hygienických standardů a nedostatečnou úpravou vody.

Oznámili to jemenští představitelé a zástupci organizace Lékaři bez hranic (MSF) v Saná. Ghasan abú Šárz MSF sdělil, že členové jeho týmu ošetřili "nejméně 570 podezřelých případů cholery během uplynulých tří týdnů" v několika oblastech země. Konkrétně jmenoval zejména provincie Ibb (centrum Jemenu), Dalí (na severu země) a severní provincie Amran, Hadždža a Mahvít.

"Po dvou letech války se zdravotnický systém zhroutil, řada nemocnic byla zničena a zaměstnanci ministerstva zdravotnictví mnoho měsíců nedostávají plat," upozornil Šárz.

Situace se podle obyvatel citovaných AFP zhoršila především v hlavním městě Saná, kde metaři už několik dnů stávkují za vyplacení dlužných mezd. V důsledku toho se v ulicích města hromadí odpadky.

Nemoc se projevuje velmi řídkými průjmy, kdy stolice odchází samovolně z těla, beze stop krve. Během několika hodin organismus ztratí velké množství vody a minerálů (až 10 % tělesné hmotnosti), informuje ockovacicentrum.cz.  Základní prevencí cholery je dodržování hygienických návyků. Vhodné je vyvarovat se zcela kontaminované vodě (včetně ledu v nápojích) a potravinám, mýt a dezinfikovat si ruce. Proti choleře existuje také účinné očkován.

Konflikt mezi jemenskou vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího a menšinovými šíity trvá od roku 2014. Vládní jednotky mají nyní pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná. Dočasným sídlem vládních úřadů je proto nyní Aden. Od jara 2015 pomáhá vládním jednotkám mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií, šíitské povstalce podporuje Írán.

Boje v Jemenu si za poslední dva roky podle Dětského fondu OSN (UNICEF) vyžádaly na 7700 obětí na životech, včetně nejméně 1564 dětí.

Témata:  Jemen cholera nemoc

Související

Aktuálně se děje

9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy