Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Jemenu se objevily stovky případů cholery

Vlajka Jemenu
Vlajka Jemenu
Foto: Pixabay

Saná - Ve 12 provinciích na severu a západě Jemenu bylo registrováno celkem 1681 případů podezření na onemocnění cholerou. Experti mají obavy, že země zmítaná občanskou válkou stojí na prahu epidemie. Cholera se šíří velmi rychle hlavně v oblastech s nízkou úrovní hygienických standardů a nedostatečnou úpravou vody.

Oznámili to jemenští představitelé a zástupci organizace Lékaři bez hranic (MSF) v Saná. Ghasan abú Šárz MSF sdělil, že členové jeho týmu ošetřili "nejméně 570 podezřelých případů cholery během uplynulých tří týdnů" v několika oblastech země. Konkrétně jmenoval zejména provincie Ibb (centrum Jemenu), Dalí (na severu země) a severní provincie Amran, Hadždža a Mahvít.

"Po dvou letech války se zdravotnický systém zhroutil, řada nemocnic byla zničena a zaměstnanci ministerstva zdravotnictví mnoho měsíců nedostávají plat," upozornil Šárz.

Situace se podle obyvatel citovaných AFP zhoršila především v hlavním městě Saná, kde metaři už několik dnů stávkují za vyplacení dlužných mezd. V důsledku toho se v ulicích města hromadí odpadky.

Nemoc se projevuje velmi řídkými průjmy, kdy stolice odchází samovolně z těla, beze stop krve. Během několika hodin organismus ztratí velké množství vody a minerálů (až 10 % tělesné hmotnosti), informuje ockovacicentrum.cz.  Základní prevencí cholery je dodržování hygienických návyků. Vhodné je vyvarovat se zcela kontaminované vodě (včetně ledu v nápojích) a potravinám, mýt a dezinfikovat si ruce. Proti choleře existuje také účinné očkován.

Konflikt mezi jemenskou vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího a menšinovými šíity trvá od roku 2014. Vládní jednotky mají nyní pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná. Dočasným sídlem vládních úřadů je proto nyní Aden. Od jara 2015 pomáhá vládním jednotkám mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií, šíitské povstalce podporuje Írán.

Boje v Jemenu si za poslední dva roky podle Dětského fondu OSN (UNICEF) vyžádaly na 7700 obětí na životech, včetně nejméně 1564 dětí.

Témata:  Jemen cholera nemoc

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.