Praha/Bratislava – Výsledky slovenských parlamentních voleb byly překvapením nejen pro voliče, ale i pro některé politiky. Výsledky byly velmi odlišné od toho, co ukazovaly poslední předvolební průzkumy. Podle Radima Fialy z SPD to svědčí o manipulaci, slovenský Dennik N ale vysvětluje, že za to mohou zákony.
Místopředseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Radim Fiala poukazuje, že podle předvolebních průzkumů by se do parlamentu například Marian Kotleba a jeho krajně pravicová Lidová strana Naše Slovensko vůbec nedostala, v sobotu mu přitom dalo hlas osm procent voličů. Naopak strana Sieť, která figurovala v průzkumech na druhém místě s asi 17 procenty, nakonec získala jen 5,6 procenta.
„Před volbami na Slovensku došlo k nevídané manipulaci s průzkumy veřejného mínění. Víc než třikrát se navyšovaly předpokládané výsledky strany podporující EU a její politiku. Téměř desetkrát se snižovaly předpokládané výsledky u strany odmítající EU a nelegální imigraci," zlobí se na sociálních sítích Fiala.
Před volbami na Slovensku došlo k nevídané manipulaci s průzkumy veřejného mínění. Víc než třikrát se navyšovaly př...
Zveřejnil(a) Radim Fiala - SPD dne 7. březen 2016Podle něj jsou jen dvě možnosti. „Jsou pouze dvě vysvětlení. Prvním je absolutní neschopnost agentury a druhým je korupce, možná spojena se zločinným spiknutím k maření demokratických voleb. Osobně volím variantu dva," dodal ostře český poslanec.
Slovenský Dennik N ale poukazuje, že je tu ještě jedna varianta. Přiznává, že předvolební průzkumy jsou terčem kritiky, dodává ale, že sociologové se brání tím, že preference měřili za mimořádných okolností. „Fakt je, že už dopředu varovali, že se průzkumy od voleb mohou lišit, a to velmi výrazně. Práci jim zkomplikoval a jejich renomé poškodil SMER, který do předvolebního zákona protlačil zákaz zveřejňování průzkumů dva týdny před hlasováním – toto opatření má podle vládní strany dopřát voličům klid při rozhodování a zabránit manipulacím," píše slovenský list.
Zároveň to ale znamená, že mezi výsledky posledního předvolebního průzkumu a volbami uběhl celý měsíc, protože pokud se dělají průzkumy klasickou metodou, probíhá pokládání otázek týden, další čas pak zabere jejich zpracováním. A měsíc už je pak dlouhá doba, preference se mohou značně proměnit. A to i s ohledem na to, že právě v tomto měsíci finišuje většina stranických předvolebních kampaní,.
Témata: Radim Fiala (SPD), Slovensko, volby na Slovensku
Související
5. června 2022 17:03
20. března 2022 13:07
9. října 2021 16:20
14. července 2020 14:37
21. ledna 2020 16:06
5. prosince 2019 15:44