reklama

Obnova americko-ruské spolupráce

V sobotu vstoupil v platnost plán na vytvoření tzv. bezpečných zón v Sýrii, který společně předložily Rusko, Turecko a Írán. Má zahrnovat vznik bezletových zón ve čtyřech oblastech deeskalace bojů.

Uvedené zóny mají být vytvořeny nejen v regionech, které mají pod kontrolou síly syrského režimu prezidenta Bašára Asada, ale také v oblastech ovládaných povstaleckými skupinami. Navíc, Spojené státy v posledních dnech daly najevo ochotu obnovit v Sýrii své vojenské kontakty s Ruskem.

Jak tedy poslední vývoj interpretuje analytik? Domnívá se, že jsme svědky případného začátku bližší americko-ruské vojenské spolupráce v krvavou občanskou válkou zmítané Sýrii?

"Může tomu tak klidně být," odpovídá Alam. Připomíná, že Trump ve své volební kampani velmi otevřeně tvrdil, že jeho případná administrativa bude spatřovat jedinou možnost k ukončení války v Sýrii v hledání cest k bližší spolupráci s Moskvou, avšak poté jsem viděli, jaká realita nastala po amerických volbách.

Podle experta nyní zažíváme jistý návrat k tomu, jak byly původně rozdány karty. "Trump a generálové okolo něj, mnozí z nich dávali velmi jasně najevo, že tato válka může skončit pouze prostřednictvím těsné kooperace s Rusy," konstatuje Alam.

Za hlavní příčinu tohoto stavu odborník označuje skutečnost, že ruská armáda si v boji s povstalci v Sýrii vedla velice úspěšně. "To je něco, co se koaličním silám (pod vedením USA) nedaří," zdůrazňuje analytik.

Světlo na konci tunelu

Dá se tedy dle experta očekávat, že americká strana, především pak Pentagon, bude souhlasit s dohodou o deeskalaci syrského konfliktu? "Myslím si, že to je něco, co bude určovat, zda Turecko dokáže držet zkrátka některé ze skupin, které v Sýrii podporuje," soudí Alam.

Co se týká americké strany, analytik se nedomnívá, že Spojené státy by nyní jakkoliv kontrolovaly povstalecké skupiny, které na syrském bojišti působí. Poskytovaly jim sice peníze a zbraně, ale skutečná kontrola nad těmito skupinami již leží v tureckých rukou, deklaruje odborník. Dodává, že bude zajímavé sledovat, jak se celá situace ohledně deeskalace války v Sýrii nyní vyvine.

"Pochopitelně, doufám v to," odpovídá Alam na dotaz, zda se perspektiva míru s Sýrii o něco přiblížila, když byly obnoveny americko-ruské kontakty. Konstatuje, že je dobrá věc zůstávat optimistou, ale na druhou stranu v případě Sýrie pokaždé, když se zdálo, že vidíme světlo na konci tunelu, došlo k nějaké dramatické události, která mír doslova vyhodila z okna.  

Expert v té souvislosti zmiňuje útok chemickými zbraněmi z minulého měsíce, k němuž došlo v provincii Idlib jen krátce poté, co Donald Trump prohlásil, že Bašár Asad není nepřítel. "Dva dny poté tam proběhl útok od někoho od někoho, kdo chtěl zmařit mír," připomíná Alam.  

Zdá se, že se zde nyní otevírá velice dobrá příležitost pro mír, myslí si analytik. Dodává, že mírové rozhovory v Astaně tedy lze hodnotit jako značně úspěšné, zatímco jednání ve švýcarské Ženevě fakticky selhala.

reklama