Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bulharsko dokončuje na hranicích s Tureckem plot proti uprchlíkům

Plot proti uprchlíkům
Plot proti uprchlíkům
Foto: Hungarian Government

Sofia - Bulharsko-turecká hranice měří 259 kilometrů a už zbývá dobudovat posledních 21 kilometrů plotu. EU přidělila Bulharsku k ochraně jeho části vnější hranice EU příspěvek 160 milionů eur (4,25 miliardy Kč).

Součástí této bariéry, jež má zabránit ilegálnímu pronikání migrantů na bulharské území při cestě dál do Evropské unie, je i systém přístupových cest. Ten je podle ministra potřeba ještě dodělat podél 30 kilometrů již stojícího plotu.

Ministr vnitra Valentin Radev poznamenal, že některé veřejné zakázky při budování plotu se zpozdily, nicméně vyjádřil přesvědčení, že hranice bude "spolehlivě chráněná před migračním tlakem".

V Bulharsku přebývá podle oficiálních údajů 4500 migrantů v přijímacích centrech, v nichž je přitom 40 procent míst neobsazených. Bulharsko se po uzavření balkánské migrační trasy začátkem loňského roku stalo pro uprchlíky jednou z vedlejších tras na cestě za lepším životem v bohatších západoevropských zemích.

Témata:  Bulharsko uprchlíci Turecko

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 21:14

Schillerová kritizuje rozhodnutí ÚS ohledně důchodů. Vidí ale i něco dobrého

Důchodová reforma, která zvyšuje důchodový věk, zůstává v platnosti i po dnešním rozhodnutí Ústavního soudu. Podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové se ukázalo, že ústavní práva opozice v Česku jsou mimořádně slabě chráněna. Pro ANO, které je favoritem říjnových sněmovních voleb, je to prý svým způsobem dobrá zpráva. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.