Londýn - Zpravodajský server BBC informuje o tom, že Turecko vetuje spolupráci NATO s Rakouskem a blokuje tak zároveň spolupráci Severoatlantické aliance s 41 zeměmi. Rakousko sice členem Severoatlantické aliance není, ale úzce s ní spolupracuje, například nasadilo 400 vojáků do Kosova. Vídeň turecké veto odsoudila jako "nezodpovědné".
Turecko poskytuje po Spojených státech alianci nejvíce vojenské síly, kdežto Rakousko členem NATO není. Podle BBC jde o o odplatu za to, že se Vídeň snaží zamezit vstupu Ankary do Evropské unie. Dobře informovaný zdroj stanici řekl, že zvýšené napětí mezi Tureckem a Rakouskem v podstatě zamezilo minulý rok jakékoli spolupráci mezi NATO a Vídní.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Rakousku připisuje vinu za chladné vztahy Bruselu a Ankary. Veto ovlivnilo také veškerá partnerství aliance, včetně těch s několika bývalými sovětskými státy.
„To, jak Turci v rámci aliance jednají, silně odsuzuji. Vůči Rakousku je to chování nezodpovědné a jen se tím posiluje mé přesvědčení o tom, že Turecko do EU rozhodně nepatří," uvedl v prohlášení zaslaném BBC rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil. Ankara podle něj v tomto ohledu ohrožuje evropské bezpečnostní zájmy. „Blokování Rakouska se dlouhodobě odráží na mírové misi na západním Balkáně," uvedl Doskozil.
Vzhledem k tomu, že turecké veto blokuje zároveň už několik měsíců spolupráci se čtyřicítkou zemí, rozhodly se členské státy reformovat fungování partnerství bloku. „Spolupráce aliance s partnerskými zeměmi se bude plánovat individuálně, a nikoli kolektivně. Tím se znatelně snížilo riziko zablokování partnerského programu," uvedl zdroj BBC.
NATO o 28 členech se má sejít na summitu tento čtvrtek ve svém bruselském ústředí. Očekává se, že hlavními tématy diskuzí bude boj proti terorismus a sdílení finanční zátěže.
Témata: Turecko, Rakousko, EU, NATO (Severoatlantická aliance)
Související
24. října 2024 15:12
23. října 2024 16:48
27. září 2024 12:03
19. září 2024 11:01
5. září 2024 14:30