Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Makedonie chce otevřít rozhovory o vstupu do EU ,jedna země je ale proti

Makedonie, ilustrační foto
Makedonie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Skopje - Makedonie je od roku 2005 kandidátem členství v EU, ale přístupové rozhovory s ní ještě Brusel nezahájil kvůli odporu Řecka. To by se mohlo příští rok změnit.

"Makedonie chce příští rok spustit jednání o vstupu do Evropské unie," řekl dnes nově pověřený premiér Zoran Zaev, který se ve středu zúčastnil schůzky s šéfkou unijní diplomacie Federikou Mogheriniovou.

Následně prohlásil, že by bylo pro jeho zemi nejužitečnější, kdyby se v rámci přístupových rozhovorů otevřely kapitoly 23 a 24. Ty zahrnují otázky spravedlnosti a základních práv, respektive svobody a bezpečnosti.

Neshody o název "Makedonie" propukly poté, co Skopje v roce 1991 při rozpadu Jugoslávie provázeném válečnými konflikty vyhlásila nezávislost pod názvem Makedonská republika. Řecko to označilo za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na severořeckou provincii, která se rovněž jmenuje Makedonie. Oficiálně se země nazývá Bývalá jugoslávská republika Makedonie.

Sbližování Makedonie s EU brání i vnitropolitické problémy balkánské země. Prezident Ďorge Ivanov pověřil lídra opozice Zaeva sestavením vlády 17. května až po dlouhé krizi, v níž šlo o práva albánské menšiny a skandál s odposlechy.

Témata:  Makedonie EU Řecko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.