Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Státy G7 včetně USA budou bojovat proti protekcionismu v obchodě. Diskuze byla tvrdá, přiznává Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Taormina (Itálie) - Státy sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7) včetně Spojených států se shodly na nutnosti boje proti protekcionismu ve světovém obchodu. Diskuze byla dle německé kancléřky Angely Merkelové tvrdá.

Merkelové vyjádřila uspokojení, že americký prezident Donald Trump nakonec souhlasil s ostatními státy G7. Do závěrečné deklarace tak byl zakotven závazek skupiny G7, že budou bojovat proti protekcionismu a že budou dodržovat nastavená pravidla světového obchodu.

Trump se v minulosti několikrát vyslovil pro ochranářských opatření na americkém trhu. Ten podle něj trpí v globálním obchodě nespravedlivým přístupem ze strany mnoha zemí, včetně některých rozvojových, ale i ze strany Německa a Číny.

Také předchozí summit skupiny G7, který se konal přesně před rokem v japonské Ise-Šimě, odsoudil všechny formy protekcionismu ve světovém obchodě.

Témata:  G7 Angela Merkelová Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

21. července 2026 17:38

Shopaholic Nikol už to nezvládá. Fanoušky požádala o pomoc

Bývalá televizní moderátorka a populární influencerka Nikola Čechová se na sociálních sítích podělila o odvrácenou stranu mateřství, když otevřeně přiznala, že se potýká s vyčerpáním. Ačkoliv se svými fanoušky obvykle sdílí především idylické momenty, tentokrát udělala výjimku a požádala sledující o pomoc. Její dvouletý syn Hugo totiž v současnosti prochází náročným obdobím, které pro rodinu představuje velkou výzvu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy