Curych – Chytré telefony se již staly oddělitelnou součástí našich životů, neumíme si bez nich představit osobní ani pracovní život. Podle švýcarských vědců časté užívání takzvaného smartphonu zanechává trvalé stopy v našem mozku.
Doktor Arko Gosh, který působí na Spolková vysoká technická škola v Curychu, zjistil, že používání dotykového telefonu zvyšuje mozkovou činnost. Svou studii zveřejnil v časopise Current Biology. Skupina vědců z Curyšské univerzity pod vedením Arka Ghoshe připojila 37 dobrovolníků na přístroj zvaný elektroencefalogram, známý také pod zkratkou EEG.
„Naše výsledky naznačují, že časté a opakované pohyby na hladké dotykové obrazovce mění mozkové zpracovávání informací z pravé ruky a palce. Zpracovávání informací v mozku je podle našich závěrů neustále ovlivňováno využíváním digitálních technologií," uvedli vědci ve své studii.
Ukázalo se, že Čím častěji účastnící výzkumu v uplynulých deseti dnech před výzkumem využívali chytrý telefon, tím aktivnější jejich mozky během testu byly. Vědci poukazují, že tyto mozkové stopy sjpu velice podobné stopám, které byly zaznamenány třeba u houslistů.
Podobné výzkumy budou ve Švýcarsku zřejmě pokračovat, podle doktora Ghoshe jsou totiž smartphony ideálním prostředkem k tomu, jak zkoumat další procesy, které se odehrávají v lidském mozku.
Chytré telefony jsou ve světě hojně rozšířené, uvádí se, že je používají asi 2 miliardy lidí.
Témata: smartphone, telefony, vědci, mozek
Související
1. prosince 2019 8:41
21. září 2019 21:37
3. ledna 2018 22:37
4. prosince 2017 9:13
5. května 2017 7:14
18. března 2017 14:30