Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Časté užívání chytrých telefonů zanechává trvalé stopy v našem mozku

Časté užívání chytrých telefonů zanechává trvalé stopy v našem mozku
Časté užívání chytrých telefonů zanechává trvalé stopy v našem mozku
Foto: Pixabay

Curych – Chytré telefony se již staly oddělitelnou součástí našich životů, neumíme si bez nich představit osobní ani pracovní život. Podle švýcarských vědců časté užívání takzvaného smartphonu zanechává trvalé stopy v našem mozku.

Doktor Arko Gosh, který působí na Spolková vysoká technická škola v Curychu, zjistil, že používání dotykového telefonu zvyšuje mozkovou činnost. Svou studii zveřejnil v časopise Current Biology. Skupina vědců z Curyšské univerzity pod vedením Arka Ghoshe připojila 37 dobrovolníků na přístroj zvaný elektroencefalogram, známý také pod zkratkou EEG.

„Naše výsledky naznačují, že časté a opakované pohyby na hladké dotykové obrazovce mění mozkové zpracovávání informací z pravé ruky a palce. Zpracovávání informací v mozku je podle našich závěrů neustále ovlivňováno využíváním digitálních technologií," uvedli vědci ve své studii.

Ukázalo se, že Čím častěji účastnící výzkumu v uplynulých deseti dnech před výzkumem využívali chytrý telefon, tím aktivnější jejich mozky během testu byly. Vědci poukazují, že tyto mozkové stopy sjpu velice podobné stopám, které byly zaznamenány třeba u houslistů.

Podobné výzkumy budou ve Švýcarsku zřejmě pokračovat, podle doktora Ghoshe jsou totiž smartphony ideálním prostředkem k tomu, jak zkoumat další procesy, které se odehrávají v lidském mozku.

Chytré telefony jsou ve světě hojně rozšířené, uvádí se, že je používají asi 2 miliardy lidí.

Témata:  smartphone telefony vědci mozek

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.