Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krádež identity? Pozor, stačí jediná fotografie

Mít v životě štěstí chce každý z nás, dokonalost ale může zabíjet
Mít v životě štěstí chce každý z nás, dokonalost ale může zabíjet
Foto: Pixabay

Naše identita a především otisky prstů jsou v ohrožení. Japonští vědci totiž hlásí, že se jim podařilo úspěšně zkopírovat údaje o otiscích prstů z digitální fotografie člověka ukazujícího dva prsty do „V", tedy znamení míru. Toto zjištění vyvolalo obavy o nový způsob krádeže totožnosti lidí.

Profesor Isao Echizen z japonského Národního institutu informatiky uvedl: „Tímto způsobem je možné k převzetí jiné identity - a tu pak využít k přístupu do smartphonu nebo k vloupání do uzavřeného prostoru, jako je třeba byt.“

Symbol míru ukazovaný dvěma prsty je mezi Japonci velmi častý, ukazují jej při pózování na různých fotografiích.

Researchers warn peace sign photos could expose fingerprints https://t.co/m5yvpJChew pic.twitter.com/rf8BvpNhPd

— Engadget (@engadget) 13. ledna 2017

 

Echizen a jeho kolega Tateo Ogane podle serveru Express provedli experiment, při kterém extrahovali Echizenovy otisky z digitální fotografie pořízené na vzdálenost více než tří metrů. Snímek s vysokým rozlišením byl pořízen objektivem 135mm pomocí digitální zrcadlovky.

Naskenované otisky prstů je možné využívat například při zabezpečení mobilních telefonů, notebooků, externích pevných disků a elektronických peněženek jako na alternativa k heslům nebo osobním identifikačním číslům, tedy pinům.

Jak se zdá, podvodníci zatím tak daleko nedošli. NTT DoCoMo, největší japonský mobilní operátor, řekl, že neobdržel žádné zprávy o zneužití údajů o otiscích prstů na zařízeních svých zákazníků.

Mluvčí společnosti Yasutaka Imai uvedl: „Ověření otisku prstu se používá k mnoha účelům, včetně přístupu do smartphonů. Každý výrobce se rozhoduje, jestli tento proces ověřování zachová. Budeme i nadále pečlivě sledovat situaci.“

Témata:  lidé smartphone Japonsko

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.