Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ramadán v Palestině: Soudce zakázal rozvody, půst a zákaz kouření způsobují nepřiměřená rozhodnutí

Palestina
Palestina
Foto: Pixabay

Ramalláh - Rozvodovost Palestinců v posledních letech roste, z velké části kvůli těžké ekonomické situaci rodin. Soudci palestinských náboženských soudů proto dostali dnes pokyn, aby během ramadánu manželství nerozváděli.

Vyzval je k tomu jejich nadřízený Mahmúd Habáš. "V některých vztazích mohou vznikat problémy proto, že lidé během postního měsíce nejí a nekouří. Pak mohou činit ukvapená a nepřiměřená rozhodnutí," vysvětlil Habáš. Dodal, že jeho rozhodnutí bylo vedeno zkušenostmi z předchozích let.

V roce 2015 se v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu rozvedlo přes 8000 párů, uzavřeno bylo na 50.000 manželství. V Palestině jsou možné pouze náboženskými soudy uzavřené sňatky či rozvody.

Během měsíce ramadánu, který ve většině muslimských zemích zemí začal v sobotu, v jiných dnes, drží muslimové půst od rozednění do setmění. Výjimky jsou povoleny pro staré a nemocné lidi, kojící nebo těhotné ženy či malé děti.

Ramadán je jedním z pěti pilířů islámu a má sloužit k přiblížení člověka k Bohu a sebereflexi. Podle tradice byl právě v této době seslán muslimskému prorokovi Mohamedovi korán. V době ramadánu se nemá válčit a muslimové se mají věnovat četbě koránu a náboženskému rozjímání.

Témata:  ramadán Palestina muslimové

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.