Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polská armáda naplánovala úder v Afghánistánu. Osvobodili rukojmí zajaté Talibanem

Afghanistán
Afghanistán
Foto: Pixabay

Kábul - V jihoafghánské provincii Hílmand bylo osvobozeno 11 rukojmích, které zajal Taliban. Na záchranné operaci se podíleli polští a afghánští vojáci speciálních sil za podpory amerických vrtulníků.

Mezi zajatci Talibanu byli dva vojáci, čtyři policisté a pět civilistů; všichni Afghánci. "Ti lidé byli po čtyři měsíce vězněni, biti a mučeni. Zacházeli s nimi strašně, čelili hrozbě smrti," prohlásil polský ministr obrany Antoni Macierewicz. na tiskové konferenci ve Varšavě.

Osvobozovací akce, podniknutá v posledních dnech, představovala podle Macierewicze velký úspěch afghánských speciálních sil, protože byly s to dobýt povstalecké vězení v provincii, kde o sobě Taliban dává nejvíce vědět. Svědčí podle něj o tom, že vládní síly jsou s to samostatně bojovat proti teroristům.

Bojová mise polských jednotek ze sil NATO v této středoasijské zemi skončila v roce 2014 a z Poláků zde zůstali jen "poradci" z řad speciálních sil. Hlavním úkolem asi 200 stovek polských vojáků je podle dostupných údajů výcvik afghánských vojáků na základnách po celé zemi.

Afghánistán od odchodu většiny zahraničních bojových jednotek v roce 2014 čelí mnoha politickým a bezpečnostním problémům. Afghánský prezident Ašraf Ghaní se potýká se stále častějšími povstaleckými akcemi islamistického hnutí Taliban, které usiluje o svržení afghánské vlády, a na jihu země s novou teroristickou skupinou, která je spřízněna s organizací Islámský stát.

Témata:  Afghanistán Tálibán únos / rukojmí

Související

Aktuálně se děje

4:00

Čtvrteční počasí může způsobit potíže, varovali meteorologové

Čtvrteční počasí může způsobit problémy v dopravě, zejména v brzkých ranních hodinách, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha sice nebyla vydána, ale na některých místech se může vyskytnout ledovka. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Luiza Rozova

Údajná Putinova dcera konfrontována: Zavolejte otci, ať přestane útočit, řekl jí na ulici novinář

Údajná tajná dcera Vladimira Putina, Luiza Rozova (22), se omluvila za válku, kterou rozpoutal její otec na Ukrajině. Stalo se tak poté, co ji v Paříži konfrontoval ukrajinský novinář, jehož bratr byl nedávno zabit při ruském leteckém útoku. Rozova novináři Dmytru Sviatnenkovi z ukrajinské televize TSN řekla, že je jí celá situace "opravdu líto", ale trvá na tom, že nemá žádnou možnost válku zastavit.