Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rychlý vstup do EU i NATO a hospodářský růst. Nová makedonská vláda má velké plány

Makedonie, ilustrační foto
Makedonie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Skopje – Co nejrychlejší vstup země do EU i NATO a kolem pěti procent hospodářského růstu ročně. Právě to jsou cíle nové makedonské vlády. Makedonie je od roku 2005 kandidátem členství v EU, ale přístupové rozhovory s ní ještě Brusel nezahájil, hlavně kvůli odporu Řecka.

V parlamentu ve Skopji to dnes řekl pověřený premiér Zoran Zaev, jehož koaličnímu kabinetu by mohli poslanci vyslovit důvěru už ve středu. Dosavadní vůdce opozice Zaev představil zákonodárcům program své koaliční vlády, kterou sestavil se dvěma stranami zastupujícími albánskou menšinu.

Kromě brzkého začlenění do EU a NATO hodlá vůdce sociální demokracie usilovat o zlepšení toho, co agentura DPA nazvala ekonomickou a sociální mizérií. Balkánská země se potýká s 24procentní nezaměstnaností a velkým zadlužením.

Řecku však vadí, že si země po rozpadu Jugoslávie zvolila stejný název jako severořecká provincie, v čemž vidí zásah do svého dědictví a skrytý územní nárok. Sbližování Makedonie s EU brání i vnitropolitické problémy balkánské země.

Témata:  Makedonie EU NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.