Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další americké vojenské dobrodružství? Trump něco chystá, varuje deník

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: marines.com **www.marines.com**

Stěží se nelze ubránit znepokojivému, ba dokonce skličujícímu pocitu déjà vu, když Pentagon prosazuje svůj požadavek na zvýšení počtu amerických vojáků v Afghánistánu, konstatuje editorial serveru New York Times. Prestižní deník v něm připomíná, že USA strávily už 16 let bojem v této nejdelší válce ve své historii, která stála více než 800 miliard dolarů a vyžádala si na 2.000 amerických životů.

Konflikt, který se měl chýlit ke konci

V Afghánistánu přesto nepanuje mír a zdá se, že vše se vrací ke starému, varuje newyorský deník. Poukazuje, že iniciativu opět převzal Taliban, útočí, jak se mu zlíbí, a rozšiřuje své kontrolované území, zatímco své opěrné body v zemi drží i další extremistické skupiny, Al-Káida a Islámský stát.

Nyní v Afghánistánu působí zhruba 8.400 amerických vojáků, přičemž americké vojenské velení žádá o jejich posílení až o 5.000 mužů, byť argumentuje, že jde jen o mírný, minimální nárůst, shrnuje editorial. Zdůrazňuje však, že navržené číslo by rozšířilo americký kontingent o téměř 60%, což představuje výrazný vklad do konfliktu, který se podle předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy měl blížit ke konci.

Pro americké vojenské velitele není nezvyklé žádat více vojáků a zbraní pro dosažení vítězství, připomíná vlivný server. Pokládá však otázku, zda půjde skutečně o rozhodující rozdíl. "Jak může 3.000 či dokonce 5.000 dalších amerických vojáků zajistit vítězství, když Spojené státy měly jednu dobu v Afghánistánu téměř 100.000 mužů a nedokázaly porazit Taliban a zemi stabilizovat?" ptá se New York Times s tím, jak by mělo ono vítězství vlastně vypadat.

Velitelé svůj návrh předložili prezidentu Donaldu Trumpovi, který se k němu zatím nevyjádřil, uvádí prestižní deník. Kritizuje, že navzdory nákladům 3,1 miliardy dolarů za každý měsíc americké přítomnosti není Afghánistán mezi Trumpovými prioritami a zdá se, že není ani na jeho pomyslném radaru. Konfliktu se dostávalo malé pozornosti již během prezidentské kampaně a Trump si jeho existenci připomněl teprve minulý týden na setkání s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním, během něhož chválil jeho vedení a statečnost afghánských vojáků, dodává editorial.   

Bílý dům je v otázce údajně rozdělen, přičemž někteří experti tvrdí, že více amerických vojáků by umožnilo americkým poradcům vycvičit větší počet afghánských jednotek a přesunout americké vojáky blíže bojovým liniím, poukazuje New York Times. Vysvětluje, že Afghánci stále potřebují pomoci s takovými základy jako jsou údržba vozového parku, dodávky munice a paliva jednotkám v poli či administrace žoldu, nemluvě na práci tajných služeb.

Vojenské řešení neexistuje  

"Washington dospěl dávno k závěru, že o vojenském řešení nelze uvažovat," píše vlivný server. Navýšení vojáků podle něj proto může koupit čas, než dojde k nevyhnutelnému - k politické dohodě mezi Talibanem a afghánskou vládou. Byť předchozí snahy zahájit příslušná jednání neuspěly, někteří experti podle New York Times uvádějí, že existují náznaky o ochotě Talibanu vyjednávat, pokud se ocitne pod vojenským tlakem afghánských a amerických sil.

To si nicméně žádá koordinovanou strategii, která zahrnuje vojenské, diplomatické a ekonomické iniciativy, soudí newyorský deník. Podle něj však neexistuje ani náznak, že by na mnoha frontách zkoušená Trumpova administrativa - vedená prezidentem bez zkušenosti s vládnutím a s malým počtem zkušených zahraničněpolitických expertů na důležitých pozicích - začala takovou strategii alespoň vytvářet.    

Nejednotné afghánské vedení mezitím stále vykazuje mnoho závažných nedostatků, poukazuje New York Times s tím, že v zemi bují korupce a heroin je hlavním exportním produktem. Pákistán představuje nadále problematického souseda a snaží se vykompenzovat indický vliv v Afghánistánu tím, že poskytuje útočiště a další formy podpory militantům, kteří v Afghánistánu bojují, připomíná editorial.

Během své kampaně Trump vykazoval tendence odmítat rozsáhlá zahraniční dobrodružství, zdůrazňuje vlivný deník. Soudí, že pokud se nyní rozhodne postavit se na stranu generálů, musí nelézt i cestu, jakou podpoří zlepšení stylu vlády v Kábulu a přiměje Pákistán k větší spolupráci, aby posílení vojsk skutečně přispělo k politickému urovnání. "Jak ukázala historie, bude to těžký úkol," varuje editorial. Dodává, že právě jeho realizací by však Trump měl podmínit další vyslání dalších vojáků do boje.  

Témata:  Afghanistán USA U.S. ARMY

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 9:55

Jiří Bartoška (†78): Tajemství poslední velké investice

Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.