Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak reálná je hrozba masového vyhynutí života na Zemi?

Člověk může svou činností způsobit katastrofu
Člověk může svou činností způsobit katastrofu
Foto: Pixabay

Lidská činnost může již brzy způsobit vymírání desítek tisíc živočišných druhů – a to už v horizontu několika let. Dojít tak může doslova k „masovému vyhynutí života na Zemi“, varují vědci.

Současná míra vyhynutí ptáků, savců a obojživelníků je podobná pěti světovým masovým událostem vyhynutí za uplynulých 500 milionů let, které pravděpodobně vyplynuly z dopadu meteoritů, mohutné vulkanické činnosti a jiných katastrofických sil, tvrdí experti v článku publikovaném v magazínu Nature. Tyto kataklyzmatické síly podle nich způsobily například vyhynutí dinosaurů. A podobná událost by se mohla velmi brzy zopakovat.

Rostoucí lidská populace, která se zvýšila o 130 procent za posledních 50 let a která do roku 2060 překročí hranici 10 miliard, a s tím spojená rostoucí poptávka po zdrojích bude stupňovat tlak na přírodní svět. Desítky tisíc druhů - včetně 25 procent všech savců a 13 procent ptáků - jsou nyní na pokraji vyhynutí kvůli nadměrnému lovu, pytláctví, znečištění, ztrátě životního prostoru, příchodu invazních druhů a dalších problémů způsobených lidmi.

Vědci tvrdí, že pokračování tohoto procesu není „nevyhnutelné“. Lidé ještě mají čas, aby zvrátili situaci a ochránili prostředí, změnili dietní návyky, nezabírali tolik půdy pro pěstování a výrobu jídla a celkově více chránili přírodu.

„Stále rostoucí a bezprecedentní rozsah a dopad lidské činnosti na souši i v oceánech v posledních několika stoletích výrazně snížil globální biodiverzitu. Existují přesvědčivé důkazy, že ztráta biotopů a fragmentace, nadměrné využívání biologických zdrojů, znečištění nebo klimatické změny vedou ke zvýšení míry globálního vymírání druhů na úrovních, které jsou mnohem vyšší než dříve,“ píší odborníci.

Témata:  příroda lidé živočichové zvířata vědci

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 21:11

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy