Brusel - Čínský premiér Li Kche-čchiang dnes v Bruselu jednal s šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem. Po schůzce bylo oznámeno, že EU a Peking prohlubují svou spolupráci při ochraně ovzduší. Řeč přišla také na lidská práva, což Čína většinou nese s nelibostí.
"Čína a Evropa dnes ukázaly solidaritu s budoucími generacemi a odpovědnost za celou planetu. Jsme přesvědčeni, že včerejší (čtvrteční) rozhodnutí USA odstoupit od pařížské dohody je velkou chybu," prohlásil Tusk.
Zdůraznil, že klíčová transatlantická vazba je důležitější a vydrží i přes "nejnovější nešťastná rozhodnutí" nové americké administrativy. Tyto vazby jsou totiž podle něj nadále základní jistotou, že lidé a země prosazující svobodu a vládu práva nezůstanou opuštěni a bez pomoci.
Trumpův škrt amerického podpisu pod dohodou uzavřenou 195 státy v prosinci 2015 v Paříži je ale podle Tuska horší než starší rozhodnutí USA nepřipojit se k předcházejícímu protokolu z japonského Kjóta z konce 90. let.
S čínskou stranou se zástupci EU podle Tuska bavili také o lidských právech a o tom, jak v této oblasti zlepšit spolupráci. "Vyjádřil jsem naše obavy o svobodu vyjadřování a shromažďování v Číně," řekl Tusk s tím, že upozornil na situaci národnostních menšin jako jsou Tibeťané i na zadržování některých obhájců a advokátů, kteří se právy zaobírají.
Li Kche-čchiang upozornil, že stabilní vztahy mezi EU a Pekingem jsou užitečné při řešení rostoucích nejistot ve světě. "Čínská strana věří, že bychom se při posilování vztahů mezi Čínou a EU měli řídit principem vzájemného respektu a rovnosti," poznamenal.
Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker před novináři uvedl, že s čínskou stranou opět otevřel téma čínské nadprodukce oceli a vstupu země do Světové obchodní organizace (WTO). "Pozice se sblížily, ale hotovo ještě není," poznamenal.
Témata: EU, Čína, Donald Tusk
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40