Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pět afrických zemí buduje společné síly na boj proti terorismu

Terorismus
Terorismus
Foto: Reprofoto Reuters

Bamako - Svůj únorový plán na vytvoření společné protiteroristické jednotky pro boj s džihádisty dnes detailněji upravilo pět zemí afrického Sahelu. V Sahelu operuje řada islamistických skupin, z nichž některé jsou napojeny na globální teroristickou síť Al-Káida. 

Nová síla má zahrnovat až 5000 mužů rozdělených do vojenské a policejní složky. Na dnešní schůzce v malijské metropoli Bamaku se na tom shodli ministři zahraničí Mali, Čadu, Nigeru, Mauretánie a Burkiny Faso (G5), uvedl server francouzského rozhlasu RFI.

Zaměří se hlavně na nebezpečnou oblast na hranicích mezi Mali, Nigerem a Burkinou Faso. Policejní složka dostane za úkol potlačit nelegální obchod s drogami, cennostmi a lidmi, který přispívá k financování teroristických organizací.

K plnému nasazení ale jednotka potřebuje ještě čas na výcvik a peníze na provoz, uvedl RFI. S výcvikem pomohou v Mali působící francouzští vojáci, finance na činnost chce G5 získat od Evropské unie. Požadovanou částku zatím skupina vyčíslila na 50 miliónů eur (přes 1,3 miliardy Kč).

V nestabilním Mali působí více než 10.000 příslušníků mírových sil OSN z různých zemí včetně České republiky. Zhruba 70 členů mírové mise OSN (MINUSMA) už zahynulo, což z této mise činí jednu z nejnebezpečnějších v rámci OSN za posledních deset let, uvedl zpravodajský server BBC.

V Mali se v březnu spojily tři hlavní teroristické skupiny s vazbami na Al-Káidu. Novou koalici tvoří organizace Murábitún, Al-Káida v muslimském Maghribu (AQMI) a Ansar Dine.

Témata:  Afrika Al-Káida Mali terorismus

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.