Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jednání Ruska a Číny o nových plynovodech byla pozastavena

Moskva
Moskva
Foto: moscow.ru

Peking - Ruský gigant Gazprom nyní staví plynovod z východní Sibiře do Číny - Síla Sibiře. Jednání o nových trasách se ale pozastavila. Peking znovu hodnotí svou potřebu energetických zdrojů.

Gazprom jednal o dalších dvou trasách, tzv. západní plynové trase a plynovodu z ostrova Sachalin.

"Síla Sibiře-2 (západní trasa) a plynovod Sachalin - tady není žádný pohyb. Je tu množství faktorů a oni (Čína) nejsou ještě připraveni přijmout rozhodnutí," řekl zdroj obeznámený s jednáními mezi oběma stranami. Rovněž zdroj z Gazpromu uvedl, že zatím není žádný vývoj kolem obou plynovodů.

Plynovod Síla Sibiře by měl být spuštěn na konci nebo přelomu desetiletí. Celkem by měl být schopen přepravit do Číny ročně 38 miliard metrů krychlových plynu.

Podle energetického výhledu společnosti BP do roku 2035 zůstane podíl dodávek plynu do Číny prostřednictvím plynovodu v letech 2025 až 2035 téměř beze změny. Výrazně se zvýší podíl dodávek zkapalněného zemního plynu a plynu vytěženého v Číně.

Témata:  Gazprom Rusko Čína plynovod

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.