Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA udělaly všechno špatně? Muž z Pentagonu vysvětlil, jaké škody Američané napáchali

U.S. ARMY, ilustrační fotografie
U.S. ARMY, ilustrační fotografie
Foto: defense.gov **www.defense.gov**

Posledních 15 let ukázalo, že americká armáda ve své misí v Afghánistánu nebyla úspěšná, tvrdí Michael Maloof, bezpečnostní analytik a někdejší dlouholetý pracovník amerického ministerstva obrany pro ruský server RT. Uvedl to poté, co přišla zpráva, že muž v uniformě afghánské armády v Afghánistánu zabil tři americké vojáky.

K činu se přihlásil Taliban. Podle Maloofa to jen dokazuje, že Taliban je na vzestupu – zejména v provincii Nangarhár na východě země, kde k útoku došlo. Ta je podle experta poměrně vzdálená a i když tam působí američtí lektoři, kteří školí tamní vojáky, nemají dostatečnou zálohu ze strany bojových jednotek.

Také se prý ukazuje, že americký proces prověřování selhal. Mluví se totiž o tom, že Taliban infiltroval afghánskou armádu. Otázkou podle něj je, zda prezident Donald Trump do země vyšle další americké síly. A pokud ano, tak jaký druh. „Budou mít bojovou úlohu? Budou to pouze speciální síly? Vypadá to, že to úsilí, které jsme tam vyvíjeli 15 let, nikam nevedlo,“ tvrdí.

„Ztratili jsme zaměření, nemáme politiku, nemáme strategii a není strategické posílat tam další vojáky. Mám obavy. Vypadá to, že to nakonec bude vyžadovat politickou rezoluci, a myslím, že se bude jednat s lidmi a zeměmi v tomto regionu. Je to jejich problém, Afghánistán je jejich problém. Neměl by to být náš problém,“ tvrdí Maloof.

Afghánistán je podle něj znám jako „zapomenutá válka“ a Taliban stále ukazuje svou sílu. „Zahnali jsme jej na útěk, ale pak se vše změnilo, když tehdejší prezident George Bush nařídil odklon 100 tisíc příslušníků bojových jednotek do Iráku. Pak jsme ztratili náš cíl. A Taliban se mohl vrátit,“ uvádí někdejší pracovník Pentagonu.

„V důsledku toho Taliban zaplnil vojenské a politické prázdno. Je zcela jasné, že pokud by teď USA měly odejít úplně, Kábul, hlavní město, by padlo do tří dnů. To je to, co mi řekli američtí zpravodajci, kteří tam působí. Je to velmi zoufalá situace. Trumpa čeká skutečně obtížný úkol. A to v době, kdy máme co do činění s dalšími problémy v této oblasti a posilováním Talibanu i jeho spojení s Islámským státem. IS roste i v Afghánistánu a stále větší počet velitelů Talibanu přísahá věrnost IS,“ dodává.

Témata:  Afghanistán U.S. ARMY Pentagon

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.