Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Schulz vyhrožuje zemím V4: Nechcete uprchlíky? Nedostanete dotace. Není to jen německý problém

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín – Šéf německé opozice a vůdce sociální demokracie Martin Schulz uvedl, že v případě, že bude zvolen kancléřem, bude usilovat o to, aby Evropská unie snížila dotace pro země, které nepřijímají uprchlíky. „Německo nebude akceptovat, že je zpochybňována zásada solidarity,“ vzkazuje především zemím visegrádské čtyřky někdejší předseda Evropského parlamentu.

„Se mnou jako kancléřem... nebudeme akceptovat zpochybňování principu solidarity,“ varoval Schulz v úterý podle serveru Politico. Předseda sociálních demokratů (SPD) Schulz, který je kandidátem na kancléře v zářijových parlamentních volbách, řekl, že příliv uprchlíků na kontinentu v posledních letech „není německý problém, ale výzva pro Evropu“.

Jeho komentář přichází ve chvíli, kdy Evropská komise odhlasovala zahájení řízení pro porušení práv proti České republice, Polsku a Maďarsku, tedy zemím, které nechtějí přijímat uprchlíky v rámci povinného systému kvót z roku 2015. Jeho cílem je přemístit 160.000 uprchlíků z Itálie a Řecka.

Představitelé východních členů EU, zejména maďarský premiér Viktor Orbán, opakovaně brojili proti přesídlovacímu plánu EU. V pondělí Orbán maďarskému parlamentu řekl, že jeho země „se nenechá vydírat Bruselem a dál bude odmítat povinné přemísťovací kvóty.“

Právě na jeho slova Schulz ostře zareagoval. „Pan Orbán říká, že je to německý problém,“ zlobí se Schulz. „Dovolte mi, abych to řekl naprosto jasně: Pokud jde o zemědělskou politiku, slyšíme jen ‚Ano, prosím.‘ Pokud jde o dotace, slyšíme ‚Ano, prosím.‘ A pokud jde o solidaritu v případě uprchlické politiky, je to ‚Ne, děkuji‘. To je nepřijatelné,“ vzkazuje do Maďarska německý politik.

Polsko a Maďarsko patří k největším čistým příjemcům finančních prostředků EU, zatímco Německo je naopak čistým přispěvatelem, připomíná server Politico.

Sociální demokraté v průzkumech veřejného mínění po zvolení Schulze jako kandidáta na kancléře na začátku tohoto roku posílila. Od té doby ale podpora SPD opět klesla zpět na 24 procent – a na CDU stávající kancléřky Angely Merkelové ztrácí 14 procentních bodů.

Témata:  Martin Schulz Německo uprchlíci Polsko Maďarsko Česká republika Visegradská čtyřka

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 15:27

Netanjahu označil zatykač ICC za absurdní. Zdecimoval Pásmo Gazy, reaguje OSN

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimír Putin

Putin varuje před třetí světovou. Útokem hrozí i dalším zemím

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.