Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřel bývalý německý kancléř Helmut Kohl

Německo
Německo
Foto: Pixabay

Berlín – Zemřel bývalý německý kancléř Helmut Kohl. Agentuře DPA to potvrdil jeho právní zástupce Stephan Holthoff-Pförtner. Politikovi bylo 87 let.

Bývalý předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) měl dlouhodobě zdravotní problémy. Na veřejnosti vystupoval v posledních letech již jen zřídka. Jeho zdraví se zhoršilo v roce 2008, kdy po operaci kolena upadl a utrpěl poranění mozku, od té doby se na veřejnosti objevoval v kolečkovém křesle.

Kohl se narodil v roce 1930. Na přelomu 60. a 70. let byl ministerským předsedou spolkové země Porýní-Falc. Byl nejdéle vládnoucím německým kancléřem a výrazně se zasloužil o sjednocení Spolkové republiky s bývalou Německou demokratickou republikou (NDR). Je proto přezdíván "kancléřem sjednotitelem".

V čele německé vlády stál Kohl v letech 1982 až 1998 a významnou měrou se zasloužil o znovusjednocení Německa v roce 1990.

Podle médií Kohl zemřel ve svém domě v Ludwigshafenu. „Truchlíme. #RIP #HelmutKohl," napsala na twitteru CDU a připojila fotografii svého bývalého předsedy, kterého v roce 1998 ve funkci vystřídal současný ministr financí Wolfgang Schäuble a následně nynější kancléřka Angela Merkelová.

Právě Kohl si všiml v devadesátých letech mladé východoněmecké političky Merkelové a výrazně přispěl k jejímu vzestupu do nejvyšších pater politiky.

Témata:  Helmut Kohl Německo

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.