Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přípravy posledního rozloučení s Kohlem komplikují rodinné spory

Německo
Německo
Foto: Pixabay

Berlín - Komplikované vztahy uvnitř skutečné i politické rodiny zesnulého Helmuta Kohla se podepisují i na přípravách posledního rozloučení s německým kancléřem.

"Všichni si přejeme, abyste mezi sebou poznali smíření a mír," řekl na mši pořádané Kohlovou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) prelát Karl Jüsten.

Jak moc byly narušené vztahy Kohla a jeho druhé manželky Maike Kohlové-Richterové se zbytkem rodiny, se naplno ukázalo v den úmrtí dlouholetého politika. Například starší syn Kohla - Walter - se o smrti svého otce podle svých slov dozvěděl z rádia. A i když se ještě týž den mohl podívat do otcova domu v Ludwigshafenu, o několik dní později už to možné nebylo.

Když k němu totiž se svými dětmi přišel, sdělila mu podle německých médií policie, že má do domu zákaz vstupu. Walter Kohl pak přesto několikrát zvonil na dveře, ale ani po půlhodinovém čekání mu nikdo neotevřel. Právník vdovy Maike Kohlové-Richterové se následně nechal slyšet, že Walter chtěl záměrně vyvolat skandál. Walter zase vyjádřil znechucení nad nynějším chováním Maike, které podle něj ale potvrzuje zkušenosti z posledních let.

Je to právě Maike Kohlová-Richterová, kdo má rozhodující slovo při plánování smutečního rozloučení s politikem, který stál v čele německé vlády 16 let. Hlavní části evropského smutečního obřadu, která se uskuteční ve francouzském Štrasburku, i proto hrozil skandál. Maike totiž původně počítala s tím, že jedním z řečníků bude maďarský premiér Viktor Orbán. Navíc údajně nechtěla, aby na obřadu promluvila současná německá kancléřka Angela Merkelová, která má od Orbána zásadně odlišný názor na migraci.

Nakonec se i díky domluvě bývalého šéfredaktora nejčtenějšího listu Bild Kaie Diekmanna, který byl do posledních chvil Kohlovi blízký, podařilo otevřené roztržce zabránit.

I tak se ale zdá, že exkancléř své někdejší chráněnkyni Merkelové nikdy nezapomněl, jak se vůči němu vymezila na konci 90. let kvůli skandálu se stranickým financováním. Podobně složité vztahy měl Kohl ale třeba také se současným prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem (SPD). Stále se navíc ozývají hlasy, které nechápou, proč hlavní rozloučení s architektem znovusjednocení země nebude právě v Německu.

Témata:  Helmut Kohl Německo Angela Merkelová

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 21:41

Vítězem Berlinale se stal norský snímek Drømmer

Norský film Drømmer (Sny) režiséra Daga Johana Haugeruda získal na 75. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale hlavní cenu – Zlatého medvěda za nejlepší film. Snímek vypráví příběh dospívající Johanny, která se zamiluje do své učitelky, avšak její city nejsou opětovány. Na popud matky a babičky své představy promítne do románu. Film je třetí částí Haugerudovy trilogie o lásce a sexualitě a byl jedním z devatenácti soutěžních snímků.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Návštěva prezidenta Volodymyra Zelenského v USA

Zelenskyj vzkázal USA: Nebudu podepisovat něco, co bude splácet deset generací Ukrajinců

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v sobotu během fóra Ukrajina: Rok 2025 v Kyjevě důrazně postavil proti americkému návrhu na vytvoření fondu ve výši 500 miliard dolarů, který by měl být financován přírodními zdroji Ukrajiny. Zelenskyj zdůraznil, že pomoc, kterou Spojené státy poskytly Ukrajině, nelze považovat za dluh, a odmítl podmínky, jež by podle něj ekonomicky zatížily zemi na celé generace.