Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslední rozloučení s Helmutem Kohlem: Na evropský smuteční obřad dorazili přední politici

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Štrasburk - V Evropském parlamentu ve Štrasburku se dnes konalo smuteční rozloučení s bývalým německým kancléřem Helmutem Kohlem, který zemřel před dvěma týdny ve věku 87 let. Strůjce německého znovusjednocení bude pohřben večer ve Speyeru na západě spolkové republiky.

"Formoval celou generaci," řekla na adresu Kohla německá kancléřka Angela Merkelová. "Řada z toho, co je pro nás samozřejmé, je s ním spojena - to, že je východní a západní Evropa sjednocena, že máme společný trh, že nejsou hraniční kontroly mezi státy EU, že má většina z těchto států společnou měnu," poznamenala.

"Chtěl stvořit svět, v němž nikdo nedominuje," uvedl ve své vzpomínce bývalý americký prezident Bill Clinton, který měl Kohla podle svých slov velmi rád.

Za osobního přítele dnes křesťanskodemokratického politika označil viditelně pohnutý šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. "Jeho vize daleko překračovala německé hranice a německé zájmy," vyjádřil své přesvědčení šéf Evropské rady Donald Tusk. Podle ruského premiéra Dmitrije Medveděva se německý exkancléř vždy zasazoval o Evropu, kterou nebudou dělit hranice nebo nepřátelské ideologie. Francouzský prezident Emmanuel Macron zase Kohla označil za nepostradatelného spojence a přítele Francie.

Vedle těchto řečníků se prvního evropského smutečního obřadu ve Štrasburku zúčastnili třeba také německý prezident Frank-Walter Steinmeier, britská premiérka Theresa Mayová, šéf izraelské vlády Benjamin Netanjahu, maďarský ministerský předseda Viktor Orbán nebo bývalý šéf italské vlády Silvio Berlusconi. Česko zastupoval první místopředseda vlády Richard Brabec.

Cestou do jednacího sálu Evropského parlamentu se politici zapisovali do kondolenční knihy a ukláněli před Kohlovou rakví zahalenou do unijní vlajky. Do středu zcela zaplněného sálu rakev za zvuků smuteční hudby donesli členové armády. Po skončení obřadu a německé a evropské hymně ji zase odnesli, aby se odpoledne mohla vrátit do Německa.

Kohlovo tělo bude nyní transportováno armádním vrtulníkem k Ludwigshafenu, kde se narodil i zemřel. Do ulic tohoto západoněmeckého města, kterým smuteční kolona projede, by se s dlouholetým předsedou Křesťanskodemokratické unie (CDU) mělo přijít rozloučit několik tisíc lidí. Z Ludwigshafenu budou pak Kohlovy ostatky lodí převezeny do nedalekého Speyeru, kde se po 18:00 uskuteční zádušní mše pro 1500 pozvaných hostů a vojenský ceremoniál. Po něm bude Kohl v rodinném kruhu pohřben na zdejším hřbitově.

Ke zhruba padesátitisícovému Speyeru měl Kohl vždy zvláštní vztah a jako kancléř do tamního císařského dómu zval řadu zahraničních státníků. V roce 1993 do něj zavítal i s tehdejším českým prezidentem Václavem Havlem.

Témata:  Helmut Kohl Německo EU

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 21:41

Vítězem Berlinale se stal norský snímek Drømmer

Norský film Drømmer (Sny) režiséra Daga Johana Haugeruda získal na 75. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale hlavní cenu – Zlatého medvěda za nejlepší film. Snímek vypráví příběh dospívající Johanny, která se zamiluje do své učitelky, avšak její city nejsou opětovány. Na popud matky a babičky své představy promítne do románu. Film je třetí částí Haugerudovy trilogie o lásce a sexualitě a byl jedním z devatenácti soutěžních snímků.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Návštěva prezidenta Volodymyra Zelenského v USA

Zelenskyj vzkázal USA: Nebudu podepisovat něco, co bude splácet deset generací Ukrajinců

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v sobotu během fóra Ukrajina: Rok 2025 v Kyjevě důrazně postavil proti americkému návrhu na vytvoření fondu ve výši 500 miliard dolarů, který by měl být financován přírodními zdroji Ukrajiny. Zelenskyj zdůraznil, že pomoc, kterou Spojené státy poskytly Ukrajině, nelze považovat za dluh, a odmítl podmínky, jež by podle něj ekonomicky zatížily zemi na celé generace.