reklama

Úřad prezidenta Ašrafa Ghaního uvedl, že "schválil popravy šesti teroristů, kteří spáchali těžké zločiny proti civilistům a bezpečnostním silám".

Ghaní nastupoval se slibem ukončit dlouholetou válku v zemi. Jeho úsilí o obnovení mírových jednání s Talibanem ale selhalo. Taliban před měsícem oznámil začátek tradiční jarní ofenzivy.

Sebevražedný útok Talibanu v Kábulu si minulý měsíc vyžádal 64 obětí a byl jednou z nejvražednějších akcí islamistů v zemi od roku 2001. Ghaní brzy poté v parlamentu slíbil, že "tvrdě naloží s těmi, kteří prolévají krev našich nevinných lidí a vojáků" a "nebude s nimi mít žádné slitování".

Popravení muži byli zapojeni do několika závažných útoků. Šlo například o zavraždění bývalého afghánského prezidenta a předsedy mírové rady Burhanuddína Rabbáního ze září 2011.

Taliban po popravě vydal prohlášení, v němž odsoudil zacházení vlády s "bezbrannými vězni". Zároveň obvinil vládu a USA z mučení, nelidského zacházení s protivníky a ze "zabíjení za podezřelých okolnostíˇ".

reklama