Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vlna veder zasáhla západ Evropy. Na řadě míst padají teplotní rekordy

Počasí v létě
Počasí v létě
Foto: Pixabay

Londýn/Paříž/Berlín/Vídeň - Nezvykle vysoké teploty sužují téměř celou západní Evropu. Dokonce i v Británii a Nizozemí naměřili přes 30 stupnů. Úřady varují před požáry.

V Londýně by dnes mohl padnout teplotní rekord z roku 1976. Kvůli vedru dokonce organizátoři koňských dostihů v Ascotu, kterých se zúčastní i královna Alžběta II., uvolnily přísné předpisy v oblékání. V Nizozemsku, kde se rtuť teploměrů pohybuje kolem 35 stupňů, by měly teploty klesnout ve čtvrtek. Riziko vzniku požárů je v hraničních oblastech s Belgií na nejvyšším stupni.

Ve Francii tropické teploty panují od neděle a vydržet by mohly přinejmenším do čtvrtka. Především na jihozápadě, v centrální části a na východě země by dnes mohla rtuť teploměrů vyšplhat až na 37 stupňů Celsia. Úřady už zřídily bezplatnou telefonní linku pro osoby nejvíce ohrožené vysokými teplotami, především pro seniory. V Paříži a na jejích předměstích jsou otevřeny parky dvacet čtyři hodin denně, aby se mohli lidé ochladit v zeleni.

V Německu bude vlna veder kulminovat ve čtvrtek. Na jihozápadě země naměří až 38 stupňů. Odpoledne se pak na severu země budou vyskytovat silné bouřky s deštěm i kroupami. Kolem 35 stupňů se teploty pohybují také v Rakousku, tady vedra vydrží přinejmenším ještě týden. Vídeň už zakázala oblíbené grilování ve veřejných parcích. 

Portugalsko se dál potýká s lesními požáry v centrální části země, které si vyžádaly 64 mrtvých a 157 zraněných. Ve Španělsku by mohly až do neděle teploty dosahovat 40 stupňů. V italském Miláně dnes naměřili 39 stupňů Celsia. V Řecku se naopak drží teploty v červnovém průměru: v Aténách se dnes vyšplhaly na 29 stupňů Celsia.

Témata:  počasí teplotní rekordy Velká Británie Francie Portugalsko Nizozemí léto

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy