Dauhá - Saúdská Arábie a další země předložily Kataru seznam požadavků. Žádají po něm přerušení diplomatických vazeb s Íránem, zastavení vysílání televize Al-Džazíra a okamžité uzavření turecké vojenské základny.
Katar dostal seznam požadavků prostřednictvím Kuvajtu. Na jejich naplnění dostal deset dní. S Tureckem, jenž je členem NATO, má Katar přerušit vojenskou spolupráci. Zároveň se od Dauhá očekává vyplacení neupřesněné kompenzace.
Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty 5. června přerušily s Katarem diplomatické styky i dopravní spoje. K podobným postihům později sáhly i další země jako Jordánsko a Jemen a nyní již Katar izoluje přes deset blízkovýchodních i afrických států. Katar podle nich podporuje radikály jako Muslimské bratrstvo či palestinský Hamas.
Katar obvinění popíral a tvrdil, že blokáda je porušením mezinárodního práva. Katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání dříve sdělil, že země kvůli tlaku svou zahraniční politiku nezmění. Jednání o ukončení sporu se kromě Kuvajtu snaží zprostředkovávat i Turecko, Maroko, Pákistán či Francie.
Ankara nedávno odsouhlasila posílení své vojenské posádky v Kataru, kde přibližně 150 tureckých vojáků působí od dohody z roku 2014. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zároveň označil blokádu Kataru za nepřijatelný trest smrti a odsoudil ji jako "nehumánní a proti islámským hodnotám".
Podle některých analytiků se skupině kolem Rijádu nelíbí asertivní a otevřená politika Kataru. "Saúdská Arábie chce zůstat hlavním hráčem v Perském zálivu," domnívá se Ajham Kamal z poradenské agentury Eurasia Group. Za sporem je i katarská televize Al-Džazíra, která kritizuje autoritářská vedení některých arabských zemí. Saúdská Arábie a Jordánsko již pobočky této televize uzavřely.
Témata: Katar, Saúdská Arábie, Turecko
Související
9. listopadu 2024 19:03
4. června 2024 20:07
20. dubna 2024 10:00
16. ledna 2023 16:34
7. prosince 2022 16:00
24. listopadu 2022 10:08