Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelský Mossad založí fond pro firmy, chce od nich získávat nové technologie

Izrael
Izrael
Foto: Pixabay

Jeruzalém - Mossad chce financovat společnosti, které pro ni budou rozvíjet nové technologie. Izraelská tajná služba proto založila fond s názvem Libertad, který nabízí domácím i zahraničním firmám v přepočtu 13 milionů korun za projekt, který přijde s novátorským řešením problémů.

Mossad podle vládního prohlášení stojí o nové postupy v různých oborech, například v robotice, miniaturizaci nebo šifrování či sběru informací z dokumentů. Chce také zajistit lepší utajení svých operací.

Za každý projekt, který otevře cestu k nové technologii, Mossad zaplatí dva miliony šekelů. Původce nápadu si ponechá práva na technologii a bude ji moci prodat. "Mossad chce povzbudit inovaci a tvořivost ve špičkové technologii," stojí v dokumentaci k fondu Libertad.

Jak upozornila agentura Reuters, postup Mossadu není novinkou. Americká CIA v roce 1999 zřídila neziskový investiční fond zaměřený na urychlení rozvoje nových technologií pro americké tajné služby.

Témata:  Mossad Izrael firmy

Související

Aktuálně se děje

18. března 2026 5:00

Počasí do konce týdne: Nejtepleji bude dnes, pak se začne ochlazovat

Nadcházející dny přinesou do České republiky typické březnové počasí, které v sobě spojí závan jara s dozvuky zimy ve vyšších polohách. Zatímco střed týdne a neděle potěší slunečními paprsky a teplotami šplhajícími v nížinách až k 16 °C, závěr pracovního týdne a sobota připomenou, že hory se sněhové pokrývky ještě zcela nevzdávají. Stabilní jasnou oblohu tak přechodně vystřídá zvětšená oblačnost a dešťové přeháňky, které nad 700 metrů nad mořem opět přejdou ve sněžení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy