reklama

Azbar a jeho řidič přišli o život při výbuchu Azbarova auta v sobotu večer v provincii Hamá. The New York Times se přiklonil k názoru syrského provládního tisku, který smrt Azbara připsal Mossadu už v neděli. 

Izrael spojoval Azbara s vývojem tajných zbraní. Podílel se údajně na vybudování podzemní zbrojní továrny, která měla nahradit provoz, který loni zničil Izrael. Newyorský list napsal, že Azbar úzce spolupracoval s velitelem íránských revolučních gard Kásemem Sulejmáním a měl přístup k vysokým členům íránské a syrské vlády.

Azbarův tým připravoval zahájení výroby přesných řízených střel Tišrín, což je syrská verze íránských raket Fateh, které mají dolet 200 kilometrů. Skupina také budovala výrobnu pevného raketového paliva.

Azbar byl zabit v Masjaru, kde je syrské vědecké centrum spojované s výrobou chemických zbraní. Izraelský ministr pro vnitřní bezpečnost Gilad Erdan odmítl Azbarovu smrt komentovat, sdělil pouze, že ji považuje za dobrou věc". Ministr obrany Avigdor Lieberman v neděli prohlásil, že na "Blízkém východě se odehrávají každodenně stovky explozí a vyřizování účtů a vždy je snaha vinu připsat Izraeli".

Loading...

1 komentář (Poslední 07.08. 19:58) Napište svůj názor

reklama