Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Erdogan v Německu vystoupit nemůže, přililo by to olej do ohně, tvrdí Gabriel

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Berlín - Šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel (SPD) se domnívá, že vystoupení zahraničních politiků v Německu nejsou jen otázkou svobody projevu, ale i zahraničněpolitických zájmů spolkové vlády. 

Gabriel to dnes řekl zahraničním novinářům v souvislosti tím, že Berlín nedovolí veřejně vystoupit tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, který v červenci přijede na summit G20 do Hamburku.

Německo podle něj vyvodilo závěry z kampaně před dubnovým referendem o změně turecké ústavy, kdy několik německých měst zakázalo tureckým politikům vystoupit. Ankara postup spolkové republiky opakovaně přirovnala k nacistickým praktikám. „To tady zanechalo hluboké rány," poznamenal Gabriel.

Německo, kde žijí zhruba tři miliony Turků, z toho podle ministra vyvodilo důsledky nejen vůči Turecku, ale i vůči dalším nečlenským zemím Evropské unie. Nově by jejich představitelům nemělo být dovoleno agitovat v Německu v období tří měsíců předtím, než se v jejich vlasti uskuteční volby nebo jiné důležité hlasování. Časový limit by se měl týkat i voleb v Německu.

K aktuálnímu odmítnutí Erdoganova veřejného vystoupení Gabriel také uvedl, že by do spolkové republiky mohlo přenášet vnitřní spory z Turecka a přilévat oleje do ohně, což Německo nechce připustit. Ankara rozhodnutí Berlína kritizovala, Německo podle ní uplatňuje dvojí metr.

Očekává se, že se proti Erdoganovi během hamburského summitu 7. a 8. července uskuteční demonstrace jeho kurdských odpůrců. Vyloučeny nejsou ani akce jeho příznivců. V květnu se podobná demonstrace odehrála před washingtonskou rezidencí tureckého velvyslance v USA, kam přišli proti Erdoganovi protestovat turečtí Kurdové. Členové turecké ochranky, kteří se do rvaček v americké metropoli zapojili, ale do Německa nepřijedou - Berlín jim to zakázal.

Aktuální kauza je jen jednou z mnoha, která od loňského roku zatěžuje německo-turecké vztahy. Mezi další patří diametrálně odlišný pohled na turecké čistky po loňském pokusu části armády o puč, svobodu projevu a médií nebo návštěvy německých poslanců u vojáků bundeswehru v Turecku.

Témata:  Německo Recep Tayyip Erdogan Summit G20 Turecko Sigmar Gabriel

Související

Aktuálně se děje

11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy