Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cholera si v Jemenu vyžádala 1500 obětí, varuje WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Aden - Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že počet obětí cholery v Jemenu od propuknutí nové vlny epidemie vzrostl na 1500. To je zhruba o polovinu více než před měsícem. V Jemenu zuří občanská válka, zdravotnictví se prakticky zhroutilo.

"Případů, u nichž mají lékaři podezření na nákazu cholerou, je už takřka 220.000," dodal zástupce WHO v Jemenu Nevio Zagaria.

Epidemie cholery v Jemenu propukla v říjnu roku 2016. Nákaza se šířila do prosince, kdy začal počet případů klesat, nemoc se ale zcela vymýtit nepodařilo. Druhá vlna epidemie pak začala v dubnu.

Jemen má asi 26 milionů obyvatel, z toho téměř 15 milionů je odříznuto od zdravotní péče. V zemi zničené válkou je nyní funkčních jen asi 45 procent zdravotnických zařízení.

Cholera se začne projevovat během několika hodin až pěti dnů po požití kontaminované potravy nebo vody. Typická je náhlá bolest, křeče v břiše a průjem. Ten je tak silný, že nemocný může ztratit až jednu třetinu tělesné hmotnosti během několika hodin. Základní prevencí nemoci je dodržování hygienických návyků. Vhodné je vyvarovat se zcela kontaminované vodě (včetně ledu v nápojích) a potravinám, mýt a dezinfikovat si ruce. Proti choleře existuje očkování.

Témata:  Jemen WHO cholera

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy