Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Horolezce ze Španělska a Argentiny v Himálajích zavalila lavina, pátrání po nich bylo odvoláno

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Islámábád - Pátrání po španělském a argentinském horolezci v pákistánské části Himálají bylo odvoláno. Dle místních úřadů je před více jak týdnem zavalila lavina.

Kontakt s Albertem Zerainem Berasategim ze Španělska a Marianem Galvanem z Argentiny byl naposledy navázán 23. června na úpatí hory Nanga Parbat, která je s 8126 metry devátou nejvyšší horou světa.

"Místo, kde si myslíme, že byli, zavalila velká lavina a záchranáři, kteří na tam přiletěli vrtulníkem, uvedli, že šance mužů na přežití je mizivá," řekl mluvčí alpinistického klubu Pákistánu Karrár Haidri.

Oba muži byli zkušení horolezci. Zerrain podnikl expedice na Mount Everest a K2. Galvan v roce 2012 vylezl na Mount Everest. Výstup na K2 však musel ukončit v 7300 metrech, jelikož byl sám a neměl u sebe kyslíkové bomby.

V nejvyšším pohoří světa ale číhá ještě jiné nebezpečí než laviny. Ozbrojenci převlečení za policisty na úpatí hory Nanga Parbat v roce 2013 zabili deset cizinců. K útoku se přihlásil Taliban.

Témata:  Himaláje Pákistán horolezec laviny hory

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.