Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koncentrační tábor Dachau: Prošli jím Josef Čapek i Ferdinand Peroutka

Koncentrační tábor Dachau, Německo. Autor: Leipnizkeks, CC BY-SA 3.0
Koncentrační tábor Dachau, Německo. Autor: Leipnizkeks, CC BY-SA 3.0
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

V bavorském městečku Dachau otevřeli nacisté v roce 1933 první koncentrační tábor, který posloužil jako "model" pro další zrůdná nacistická zařízení. Místo se dočkali osvobození až 29. dubna 1945 americkou armádou. Ta zde nalezla přes 30 tisíc vězňů na pokraji smrti.

Za 12 let existence tohoto tábora jím prošlo nejméně 200 tisíc lidí, přes 41 tisíc jich zahynulo.

První vězni prošli branou tábora, nad níž visel cynický nápis "Arbeit macht frei", 22. března 1933. Před válkou sem putovali skuteční i domnělí nepřátelé režimu - komunisté, sociální demokraté, odboráři, šlechtici. Postupně přibyli Svědkové Jehovovi, duchovní, Romové, homosexuálové.

Židy, kteří nakonec tvořili asi třetinu zde vězněných, začali nacisté hromadně internovat po "Křišťálové noci" v listopadu 1938.

První neněmečtí vězni přijeli do Dachau po anšlusu Rakouska v roce 1938. Na podzim téhož roku tam byli deportováni nacistům nepohodlní obyvatelé Sudet a po zřízení protektorátu přibyli další českoslovenští občané. Evidence hovoří o 3600 osobách z Čech a Moravy, z nichž prokazatelně v táboře zahynulo 1399.

Táborem prošli například bývalí čeští kardinálové Štěpán Trochta a Josef Beran, malíř a spisovatel Josef Čapek, spisovatel Norbert Frýd, publicista Ferdinand Peroutka, průmyslník Jindřich Waldes a z transportu smrti směřujícího do Dachau uprchl spisovatel Arnošt Lustig.

Zařízení, kterým za 12 let existence prošlo nejméně 200.000 lidí, z nichž asi 41.500 zahynulo, sloužilo jako model pro další koncentrační a vyhlazovací tábory zřizované nacisty a jejich nohsledy po celé Evropě. Vězni v Dachau se dočkali osvobození 29. dubna 1945, když k městu postoupila americká armáda, která tam nalezla více než 30.000 zubožených lidí.

Témata:  koncentrační tábory koncentrační tábor Dachau nacisté

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.