Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko německým poslancům neumožní vstup do vojenské základny

Turecko, ilustrační foto
Turecko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ankara/Berlín - Turecké úřady nevydaly skupině německých poslanců povolení k návštěvě vojenské základny u města Konya, na níž slouží vojáci z Německa.

Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž jde o další krok k eskalaci napjatých vzájemných vztahů mezi oběma členy NATO. Kvůli zamítnutým návštěvám na jiné základně Incirlik rozhodlo v červnu Německo o přemístění svých tamních vojáků do Jordánska.

Němečtí poslanci chtěli navštívit příslušníky armády sloužící na letecké základně u Konye. Bundeswehr je pod kontrolou parlamentu a Berlín se snaží poslancům zajistit pravidelné inspekce na základnách po světě. Vojáci rozmístění po spojeneckém Turecku jsou součástí sil bojujících proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).

"Vláda, zvláště kancléřka Angela Merkelová, nyní musí podniknout všechny nutné kroky k tomu, aby poslanci mohli brzy navštívit vojáky v Konye," prohlásil dnes mluvčí koaličních sociálních demokratů Rainer Arnold.

Není jasné, čím Ankara zdůvodnila rozhodnutí nevpustit německé politiky na základnu. V případě červnového zamítnutí návštěvy základny Incirlik Turecko uvedlo, že "vnitřní politická situace" v zemi podobné cesty neumožňuje. Berlín poté rozhodl o přemístění přibližně 260 vojáků nasazených proti IS do Jordánska.

Témata:  Turecko Německo

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 19:27

Havlíček naložil Fialovi: Jste megapopulista. Jde o "německé" platy

Mohou mít Češi výhledově německé mzdy? Slova premiéra Petra Fialy (ODS) se řeší i po týdnu. Podle místopředsedy dolní parlamentní komory Jana Skopečka (ODS) se rozdíl určitě nepodaří vyrovnat za čtyři roky. Fialu ostře zkritizoval exministr Karel Havlíček (ANO), podle kterého se předseda vlády mohl dopustit šíření poplašné zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Angela Merkelová

Merkelová se po dlouhé době ozvala. Řekla lídrům, co by měli dělat

Angela Merkelová, někdejší kancléřka Německa, která často bývala označována za nejmocnější ženu světa, poskytla rozhovor pro BBC, kde mluvila o Ukrajině, Vladimiru Putinovi, jaderné hrozbě a své interakci s Donaldem Trumpem. Merkelová vedla Německo po dobu 16 let a byla svědkem klíčových krizí, jako byla finanční krize, migrační krize v roce 2015 a invaze Ruska na Ukrajinu v roce 2014.