Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Osmé kolo ženevských rozhovorů o Sýrii je plánováno na září

Sýrie
Sýrie
Foto: Pixabay

Ženeva/Damašek - V pátek skončilo v Ženevě již sedmé kolo rozhovorů o Sýrii a dle očekávání bylo neúspěšné. Obě strany se opět sejdou v září a OSN vyjádřila naději, že by konečně mohly zasednout v jedné místnosti.

Osmé kolo jednání o politickém řešení syrského konfliktu plánuje zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura na září, uskutečnit se má opět v Ženevě.

Od sedmého kola jednání zástupců vlády Bašára Asada a opozice se žádný zásadní průlom nečekal. De Mistura prohlásil, že "nedošlo k průlomu ani ke zhroucení rozhovorů". Ocenil minimálně fakt, že z jednání "nikdo neodešel".

Pokrok podle něj znamená také fakt, že díky mezinárodní diplomacii se podařilo dosáhnout dočasného příměří v částech jižní Sýrie. Poslední klid zbraní, tentokrát ve třech provinciích na jihozápadě Sýrie, dohodli minulý týden na summitu skupiny G20 za podpory Jordánska prezidenti USA a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin.

K plánovanému zářijovému kolu rozhovorů de Mistura poznamenal: "Uvidíme, zda do té doby nenastane příhodný okamžik, aby všechny strany konečně zasedly stejné místnosti a začaly spolu hovořit o podstatě věci."

Témata:  Sýrie OSN (Organizace spojených národů) Švýcarsko

Související

Aktuálně se děje

11. června 2026 16:02

Penny na jeden večer uzavře prodejny. Důvod vás možná překvapí

Obchody v Česku upravují otevírací dobu prakticky jen během vybraných státních svátků, kdy je k tomu nutí zákon. V červnu ale nastane jedna speciální situace. Příští týden uzavře jeden z tuzemských řetězců své prodejny předčasně kvůli fotbalu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Švýcarsko, ilustrační foto

Komentář

Švýcarsko se chystá na referendum, které může mít vliv i na Česko

Švýcarsko čeká v neděli hlasování, které může výrazně změnit podobu celé země. V celostátním referendu budou občané hlasovat o iniciativě, která má zabránit tomu, aby počet obyvatel země v budoucnu překročil hranici deseti milionů. V hlasování se střetávají obavy z masové migrace a nedostatku bydlení s varováními před hospodářským útlumem a roztržkou s Bruselem. Za těsného stavu průzkumů zůstává výsledek otevřený. V referendu se nejedná jen o omezení volného pohybu osob, ale také o zásadní změnu ve volném vstupu na švýcarský trh. Pokud by padl a vrátila se cla, byla by to pro český export citelná rána.