reklama

Německý soud v Kolíně nad Rýnem se dnes podle agentury DPA postavil na stranu Döpfnera, který se v otevřeném dopise přihlásil k básni německého satirika Jana Böhmermanna, která Erdogana zesměšňuje.

Satirik na konci března ve veřejnoprávní televizi ZDF přednesl báseň, která obsahovala řadu vulgarismů a líčila tureckého prezidenta Erdogana třeba jako člověka, který porušuje lidská práva, ale také provozuje sex se zvířaty. Německý satirik básní reagoval mimo jiné na případy porušování svobody vyjadřování a tisku v Turecku.

Kvůli tomu teď pětatřicetiletý moderátor čelí trestnímu stíhání kvůli urážce zahraniční hlavy státu. Potrestání však chce totiž Erdogan také pro šéfa nakladatelského domu Axel Springer, který v dubnovém otevřeném dopise vyjádřil solidaritu s Böhmermannem a podpořil satirikova slova, k nimž se „plně a zcela připojil".

Soud ale návrh Erdoganova právníka Ralfa Höckera ve zrychleném řízení odmítl a odkázal přitom na právo Döpfnera na svobodné vyjádření názoru. Döpfnerovi podle soudu nešlo o další šíření urážek, ale o zapojení se do veřejné debaty. Tím však kauza skončit nemusí. Právník Höcker chce totiž Erdoganovi doporučit, aby šel s případem i do hlavního řízení.

reklama