Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bratislava i Budapešť se důrazně ohradily proti návrhu zamítnutí žaloby na kvóty

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Bratislava - Slovensko i Maďarsko se ohradily proti návrhu generálního advokáta Soudního dvora EU Yvese Bota, podle kterého by měla být zamítnuta žaloba Bratislavy a Budapešti na mechanismus přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót.

"Slovensko je proti kvótám a vždy proti nim bude. Budeme se naopak snažit hledat řešení, které umožní migrační toky do Evropské unie snížit," uvedl ministr vnitra SR Robert Kaliňák ve svém vyjádření, které zveřejnil na svém facebookovém profilu.

Podle jeho slov se nejedná o žádnou "náhlou" migrační krizi, ale situace vyplývá z "aktivit některých evropských zemí" v Libyi a v Sýrii. Kaliňák také uvedl, že "systém povinných kvót je zcela neúčinný".

"Migranty přijímat nechceme; počkáme si, jak rozhodne soud," reagoval dnes maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Zároveň připomněl, že Maďarsko systém pevných kvót chápe jako porušování evropského práva. 

"Klíčové body (Botova) vyjádření jsou politického charakteru a jen se jimi kamufluje, že jeho návrhu chybí právní základ," uvedl podle agentury Reuters tajemník maďarského ministerstva spravedlnosti Pál Völner.

Témata:  uprchlíci Slovensko Maďarsko EU

Související

Aktuálně se děje

29. ledna 2026 8:23

Kolony na D1 na jižní Moravě. Stala se tragická nehoda

Tragická nehoda dvou vozidel ve čtvrtek ráno omezila provoz na dálnici D1. Zemřeli dva lidé, příčinou a okolnostmi havárie se zabývá policie. Na dálnici se utvořily dlouhé kolony, řidiči musí počítat se zdržením. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Hodiny posledního soudu

Hodiny posledního soudu se posunuly. Svět je nejblíže ke globální katastrofě v celé historii

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) se posunuly na 85 sekund do půlnoci, což je nejblíže ke globální katastrofě v celé jejich historii. Odborníci z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, kterou po druhé světové válce založili vědci jako Albert Einstein nebo Robert Oppenheimer, varují před bezprecedentním nárůstem rizik. Lidstvo se podle nich ocitlo v bodě, kdy agresivní nacionalismus a selhání politických elit urychlují cestu k apokalypse způsobené jadernými zbraněmi, klimatickou krizí a nekontrolovanými technologiemi.