Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přechodná období po brexitu mohou trvat až do roku 2022

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Londýn - Podle britského ministra financí Philipa Hammonda by ve chvíli britského odchodu z EU na konci března 2019 neměly okamžitě nastat změny v imigračních a obchodních pravidlech.

Hammond, jeden z nejhlasitějších zastánců klidného a pro firmy přátelského brexitu, to dnes uvedl v rozhovoru pro BBC s tím, že přechodná období by mohla trvat až do poloviny roku 2022.

Podle agentury Reuters Hammond v rozhovoru prohlásil, že se chce v březnu 2019 vyhnout ostrému zlomu. Připomněl také, že britské nemocnice, pečovatelská zařízení, ale i firmy jsou do značné míry závislé na pracovnících z jiných zemí Evropské unie.

"Jasně říkáme, že bude trvat nějakou dobu, než budeme moci ustavit plnou kontrolu migrace mezi Británií a Evropskou unií," uvedl ministr. Britská vláda podle něj nyní nemá možnost migranty z EU kontrolovat. Snaha o omezení tohoto trendu byla přitom jedním z hlavních důvodů, proč řada Britů loni v referendu pro brexit hlasovala, připomněl Reuters.

Podle Hammonda by přechodná období mohla platit až do dalších britských parlamentních voleb, které se nyní čekají v červnu 2022. Až tehdy by se tak měly vztahy Británie mimo EU a evropského bloku začít řídit novou vzájemnou smlouvou. O ní se ale zatím ani nezačalo vyjednávat, diskuse by mohly začít nejspíš v říjnu či ještě později.

Témata:  Brexit Philip Hammond Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

1. srpna 2025 9:48

Další agresivní muž na jižní Moravě. Policisté zvládli situaci bez střelby

Policie v pátek opět zasahovala proti agresivnímu muži na jižní Moravě. Tentokrát se to v Brně obešlo bez použití střelné zbraně. Útočník byl zadržen za použití donucovacích prostředků. Lidem nehrozí žádné další nebezpečí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy