reklama

Úřady v Nizozemsku a Belgii kvůli aféře provedly několik razií, informovala agentura AFP. „Jde o dva firemní manažery, kteří pravděpodobně použili produkt v drůbežárnách," sdělila mluvčí nizozemské prokuratury Marieke van der Molenová.

kauza kolem insekticidu je již předmětem trestního řízení v Belgii i Nizozemsku. Úřady těchto zemí se v posledních dnech vzájemně obviňovaly, že dopustily, aby se jedovatá látka dostala bez kontroly do potravin.

Z obchodů v Německu, Belgii a Nizozemsku byly staženy miliony vajec. Německý ministr zemědělství Christian Schmidt v úterý označil skandál s kontaminací vajec za kriminální. Podle něj selhal evropský systém včasného varování.

Britské úřady dnes informovaly, že na 700.000 infikovaných vajec se dostalo i do britských obchodů. Německý výrobce fipronilu BASF dnes oznámil, že z „ekonomických důvodů" produkt již nebude prodávat v Evropské unii.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.