Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uzbekistán dovolí lidem cestovat bez výjezdních víz

Uzbekistán
Uzbekistán
Foto: Pixabay

Taškent - Uzbekové budou moci cestovat do zahraničí bez výjezdního víza. Prezident Šavkat Mirzijojev (60) podepsala dekret, podle něhož nepopulární vízový systém skončí od 1. ledna 2019.

Výjezdní vízum platné dva roky musí mít nyní každý uzbecký občan, který chce vycestovat mimo prostor bývalého Sovětského svazu. Úřady mohly vydání víza odmítnout, nebo odpověď na žádost bez vysvětlení protahovat celé měsíce. Tento pozůstatek sovětské éry "omezujícím způsobem dopadal na svobodu pohybu občanů Uzbekistánu", uvedla místní televize.

Mirzijojev převzal loni úřad hlavy státu po diktátorovi Islamu Karimovovi, který více než čtvrtstoletí vládl železnou rukou - potlačoval jakoukoli opozici a ovládal média, parlament i soudy. Zemřel v září 2016.

Mirzijojev od roku 2003 zastával funkci premiéra. Od jeho nástupu do prezidentského úřadu lze podle agentury AFP pozorovat mírné uvolnění režimu.

Stovky až tisíce lidí dříve stíhaných za protistátní či teroristickou činnost byly omilostněny, někteří uzbečtí disidenti mohou cestovat a do Taškentu se může vrátit organizace Humam Rights Watch.

Témata:  Uzbekistán víza

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.