O situaci informoval zpravodajský web BBC. Podle odhadů OSN je letos na pomoc jihosúdánským uprchlíkům v Ugandě zapotřebí 674 milionů dolarů (zhruba 15 miliard Kč). Zatím se však podařilo vybrat pouze pětinu této částky. Nedostatek prostředků má negativní dopad na zásobování potravin, dostupnost léků a na školství. Děti uprchlíků se tak často například ocitají ve třídách, kde je více než 200 žáků. 

Jižní Súdán je zmítán válkou od svého založení v roce 2011. Země se ocitla v občanské válce v roce 2013, když se prezident Salva Kiir, pocházející z etnické skupiny Dinka, rozešel s viceprezidentem Riekou Macharem, který patří k Nuerům. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici dohody o příměří, boje v zemi ale pokračují.

Konflikt spojený s etnických násilím vyvolal nejhorší uprchlickou krizi v Africe od genocidy ve Rwandě v roce 1994. Loni v prosinci OSN varovala, že etnické násilí v Jižním Súdánu může vyústit v genocidu. V důsledku nepokojů přišly o život desítky tisíc lidí. Loni Uganda přijala nejvíce uprchlíků ze všech zemí světa.