Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bulharsko našlo recept na řešení migrační krize. A poměrně radikální

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Sofie - Bulharský ministr obrany má recept, jak zatočit s migrační krizí. Na vnější hranici Evropské unie by v případě nutnosti nasadil ozbrojené síly NATO i EU. Zároveň plánuje vojenské posílení na bulharsko-turecké hranici.

Evropská unie musí své vnější hranice bránit ozbrojenou silou. Musí zabránit tomu, aby uprchlíci a žadatelé o azyl vstupovali do Evropy. Myslí si to alespoň bulharský ministr obrany Krasimir Karakachanov, který to uvedl ve čtvrtečním rozhovoru pro německý deník Die Welt. 

"Nemůžeme dovolit ilegálním imigrantům jako celku přijít do Evropy," říká Karakachanov, který je členem ultra pravicového uskupení Spojení patrioti. Uskupení je ve vládní koalici se středopravou stranou premiére Boyka Borisova. "Měli bychom nasadit síly NATO a EU v Itálii a v Řecku a bránit naši vnější hranici Evropské unie silou, pokud to bude potřeba," uvedl. 

Sám by byl pro ztrojnásobení počtu jednotek, které střeží bulharsko-tureckou hranici. Momentálně je na ní nasazeno 140 jednotek, Karakachanov by si přál, aby jim tam bylo kolem 600. Chtěl by tak zabránit budoucí migraci přes hranici. 

"Nevyřešili jsme migrační krizi," dodal ministr. "Obrovská, dobře organizovaná převaděčská síť se stále snaží dostat další lidi do naší země," prohlásil. 

Témata:  Bulharsko migrace hranice uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

11:34

Jak extrémní počasí devastuje svět? Z domovů byly vyhnány desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy