Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéfovi rakouské diplomacie už došla trpělivost s Erdoganem, vyzval ho, ať nezasahuje do věcí jiných zemí

rakousko
rakousko
Foto: Pixabay

Vídeň - Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz se dnes připojil ke svému německému kolegovi Sigmaru Gabrielovi a vzkázal tureckému prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi, aby nezasahoval do voleb v jiných zemích.

Erdogan se před několika dny nechal slyšet, že němečtí občané tureckého původu by neměli dát hlas nepřátelům Turecka. K těm prezident řadí kancléřku Angelu Merkelovou, šéfa socialistů Martina Schulze i opoziční Zelené.

"Erdoganovo neustálé vměšování do vnitřních záležitostí jiných zemí je něco, co jasně odmítám," řekl Kurz, který je v říjnových volbách kandidátem rakouských lidovců na kancléře.

"Prezident Erdogan se snaží zmanipulovat turecké komunity zejména v Německu a Rakousku," řekl Kurz v rozhovoru pro německý list Die Welt.

Turecko i nadále oficiálně zůstává kandidátem na členství v Evropské unii, jednání o této věci ale fakticky zamrzla. Podle Kurze by je měl Brusel úplně zastavit. "Základní podmínkou pro přístupová jednání ... je dodržování demokracie a lidských práv. A to už dlouhou dobu není případ Turecka," uzavřel rakouský ministr.

Témata:  Recep Tayyip Erdogan Rakousko volby v Německu Sebastian Kurz

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 22:00

Tajemství vzkazu od Jiřiny Bohdalové. Až se Miloš Zeman začervenal

Jiřina Bohdalová se nadále zotavuje z červnové operace srdce, takže dokonce vynechává letošní ročník karlovarského filmového festivalu. Jednou věcí si ale může být jistá. Kamarádi na ni myslí. Například exprezident Miloš Zeman. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.